Centennial Centaurs' Kiara Buono (jumping for joy) and Langley Fundamental's Jacob Sol (shouting) each won B.C. high school soccer titles over their senior seasons. Buono is off to Simon Fraser in the fall while So heads to UBC Okanagan. (Photos by Howard Tsumura property of Varsity Letters 2019. All rights reserved)
Feature University Men's Soccer University Women's Soccer

Varsity Letters B.C. Recruits List 2019: Where 236 soccer prospects are headed this coming season

LANGLEY — Day 3 of Varsity Letters’ 2019 B.C. Recruits List Week brings us to the beautiful game! 

Nowhere else does B.C.’s vast youth delivery system produce the number of NCAA student-athletes in addition to the scores of U Sports and CCAA products as in soccer.

You’ve already seen football and volleyball. Tomorrow we’ve got basketball, and on Saturday we will present our entire list which will include just about any other collegiate sport you can imagine.

Remember, if we have missed you or you haven’t submitted your information, there’s still time. Send all the details as per the many examples below, to howardtsumura@gmail.com . We strive to be the list of record so even if we’ve already published your sport, we will be sure to update.

Oregon State Beavers-bound Abigail Schwartz (left) is defended by Whitecaps FC REX teammate and soon-to-be Washington Husky Allison Remington. (Photo by Bob Frid property of Vancouver Whitecaps FC 2019. All Rights Reserved)

SOCCER

WOMEN

NCAA 

DIV. 1

BIG SKY

IDAHO

Morgan Flynn (5-4 W, Richmond-R.A. McMath)

PAC-12

OREGON

Caitlin Shaw (5-6 M, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

OREGON STATE

Abigail Schwartz (5-7 F, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

WASHINGTON

Allison Remington (5-10 M, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

WASHINGTON STATE

Alyson Hay (5-11 GK, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

Vancouver Whitecaps FC REX players (left to right) Teni Akindoju (Texas), Ariel Young (Central Florida) and Caitlin Shaw (Oregon) are all of to NCAA Div. 1 schools this fall. (Photo by Myah Dhillon property of Vancouver Whitecaps FC 2019. All Rights Reserved)

BIG 12

TEXAS

Teni Akindoju (5-7 F, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

AMERICAN ATHLETIC

CENTRAL FLORIDA

Ariel Young (5-11 D, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

MEMPHIS

Mya Jones (5-6 M, Burnaby Central, Whitecaps FC REX), Emma Hooton (5-7 M, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

MOUNTAIN WEST

NEW MEXICO

Danielle Mosher (5-4 D, Vancouver-Kitsilano)

ATLANTIC SUN

FLORIDA GULF COAST

Emily McCue (6-2 GK, Burnaby Central, Whitecaps FC REX)

BIG SOUTH

RADFORD

Tannis McKay (F, West Vancouver-Collingwood)

CONFERENCE USA

RICE

Julia Kostecki (5-9 M, Coquitlam-Centennial)

Fleetwood Park’s Jenieva Musico (left) begins her college soccer career in the fall for the Simon Fraser Clan. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca 2019. All Rights Reserved)

DIV. 2

GNAC

SIMON FRASER

Kiara Buono (5-6 M, Coquitlam-Centennial), Jenieva Musico (5-7 F/D, Surrey-Fleetwood Park), Doreen Anane-Bediakoh (5-8 D, Brampton-St. Thomas Aquinas), Savannah Bauder (5-6 F, North Vancouver-Carson Graham), Kiara Buono (5-6 M, Coquitlam-Centennial), Kelsey Fisher (5-11 G, North Vancouver-Windsor), Jenieva Musico (5-7 D, Surrey-Fleetwood Park), Jazzi Paulson (5-4 F/M, Camas (Wash)), Amanda Scott (5-7 M/D, Burnaby-Cariboo Hill), Valerie Silva (5-7 M, Coquitlam-Dr. Charles Best), Giuliana Zaurrini (5-5 F/M, Burnaby-Alpha)

U SPORTS

CANADA WEST

CALGARY

Breanne Gallagher (F/M, South Delta), Sydney Tait (5-11 D, North Delta-Seaquam), Courtney Doubleday (5-3 GK, Surrey-Clayton Heights)

South Delta’s Breanne Gallagher will join the Calgary Dinos program this fall to continue her soccer career. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca 2019. All Rights Reserved)

FRASER VALLEY

Bryana Buttar (5-4 M, Abbotsford), Brittany Costa (5-3 M, North Delta-Burnsview, MacEwan), Yasmina Enneddam (5-6 D, Chilliwack-Sardis, Ottawa), Jessica Fennell (5-2 M, North Surrey), Brooklyn Ivey (5-10 G, Abbotsford-Robert Bateman), Kassie Kirlik (5-5 D, Surrey-Holy Cross, UBC), Katie Lampen (5-4 F, Chilliwack-Sardis), Halle McCambley (5-6 M, Maple Ridge-Thomas Haney), Jenna Mele (5-1 D, Coquitlam-Dr. Charles Best), Kareena Sahota (5-7 G, Maple Ridge-Westview), Alanna Sydenham (5-5 D, Surrey-Panorama Ridge), Emily White (5-10 M, Langley-D.W. Poppy)

LETHBRIDGE

Sierra Burrows (M, Pitt Meadows)

MACEWAN

Kiarrah Torrance (5-11 G, Surrey-Sullivan Heights)

REGINA

Jessica Merk (5-8 M, Surrey-Holy Cross)

THOMPSON RIVERS

Mae Hobenshield (5-8 G, Port Coquitlam-B.C. Christian Academy), Rylee Mugridge (5-6 M, Maple Ridge-Thomas Haney), Daniella Falsetta (5-2 M, South Kamloops), Solaine Saskamoose (5-5 F, Burnaby North), Taylor Miller (5-9 M/F, Kamloops-Westsyde)

TRINITY WESTERN

Grace van den Brink (5-4 M, Chilliwack-Unity Christian), Jenna Neumann (5-0 M, Winnipeg-Glenlawn), Maddie Melynchuk (5-5 M, Langley), Rumer Siki (5-3 D, Okotoks, Alta.-Foothills Composite), Mia LaClare (5-10 F, Bakersfield (Cal)-Stockdale), Grace Wilkinson (5-6 D, Langley-Walnut Grove), Charity Field (M, Richmond Christian), Mila Van der Veen (5-7 D, Stony Plain (Alta)-Memorial Composite), Malia Darke (5-5 M/F, Folsom (Cal))

UNBC

Avery Nystedt (5-8 M, Victoria-Stelly’s), Lexy Green (5-6 F, Surrey-Elgin Park), Claire Turner (5-9 S, Fort St. John-North Peace), Kaya Oro Martin (5-4 M, Victoria-Glenlyon Norfolk), Haley Taylor (5-9 M, Victoria-Reynolds), Kenzie Chilcott (5-9 D, Fort St. John-North Peace), Kalista Kirkness (5-8 FB, Chilliwack-Sardis), Sage Meyers (5-3 F, Cochrane (Alta.), SAIT), Sarah Lepine (5-4 D, SAIT)

UBC

Emily Birarda (5-8 D, South Delta), Elizabeth Leyshon (5-8 G, Honolulu (Hawaii)-Punahou), Rebecca Morgan (5-8 F, Calgary-Bishop O’Byrne), Nisa Reehal (5-6 F, New Westminster), Vanessa Tome (5-3 F, Surrey-Lord Tweedsmuir), Jacqueline Tyrer (5-8 D, Richmond-Hugh McRoberts), Natasha Klasios (5-6 F, Markham (Ont.)-Markville, Toronto)

UBC OKANAGAN

Hailey Wright (5-5 F, Kelowna), Catriona McFadden (5-6 M, Calgary-St. Mary’s High), Luisa Rodriguez (5-4 M, Pitt Meadows), Aspen Marsden (5-3 D, Calgary-William Aberhart High), Yvonne Manwaring (5-1 F, Kamloops-Valleyview)

Nikki Virk of Surrey’s Fleetwood Park Dragons heads to Victoria to begin her Canada West career with the Vikes.(Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca 2019. All rights reserved)

VICTORIA

Nikki Virk (5-4 M, Surrey-Fleetwood Park), Lauren Parr (5-8 F, North Vancouver-Argyle), Presley Rangel (5-4 F, Victoria-Oak Bay), Reese Laine Peacock (5-5 D, Winnipeg-Collège Beliveau), Freyja Reed (5-10 G, Surrey-Semiahmoo), Kayley Lidstone (5-6 G, Victoria-Claremont), Kara Skirzyk (5-7 D, North Delta-Sands), Tess Vande (5-7 M, North Vancouver-Seycove)

OUA

NIPISSING

Sarah Brooks-White (D, Kimberley, Whitecaps Kootenays Academy)

QUEEN’S

Cecilia Way (5-10 F, Victoria-Reynolds)

WATERLOO

Charlotte Hall (5-0 M, Port Moody-Heritage Woods)

RSEQ

BISHOPS

Emma Hughes (D/M, New Westminster)

CONCORDIA

Dayne Lebans (5-4 D, Vancouver-Point Grey), Sarah Engler (M, Cranbrook-Mt. Baker)

MCGILL

Sara Smyth (5-6 M, Burnaby-St. Thomas More)

AUS

NEW BRUNSWICK

Allie Hughes-Goyette (5-9 F, Squamish-Howe Sound)

ST. FRANCIS XAVIER

Natasha Chojnacki (5-5 M, Victoria-Reynolds)

ST. MARY’S

Molly McLeod (5-6 D, Kamloops-Sa-Hali), Kailey Rankin (5-7 F, Langley)

NAIA

GPAC

Emma Beimers (5-6 Langley Christian)

CCAA

PACWEST

CAPILANO

Michaela Filippelli (D, Burnaby North), Keira Martin (F, Duncan-Cowichan), Brianna Williams (D, Port Coquitlam-Terry Fox), Marie Aason (M, Vancouver Technical), Julia Peyton (D, Vancouver-Templeton), Eden Waring-Jones (F, Pitt Meadows), Adina Marx (D, Vancouver-Kitsilano), Mya Fraser (D, North Vancouver-Argyle), Sabrina Lam (GK, Richmond-R.A. MacNeill)

DOUGLAS

Olivia Ortiz (5-8 M, Delta), Tess Venables (5-6 G, Chilliwack–Sardis), Rachel Kilbrai (5-10 M, Delta – Delview), Madison Martin (5-6 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Elisha Machado (5-6 G, Port Coquitlam-Archbishop Carney), Sarah Burns (5-8 D, Surrey-Clayton Heights), Lauren Muter (5-5 D, Surrey-Sullivan Heights), Alicia Skirzyk (5-8 F, North Delta-Sands), Gracie Quesnelle (5-6 F, Langley–D.W. Poppy), Izabella Bryant (5-5 D, Surrey–Lord Tweedsmuir), Sophie Irvine (5-8 M, Port Coquitlam-Riverside), Isabella Silva (5-4 F, Burnaby South), Kya Cleto (5-2 M, Surrey-Fraser Heights), Taylor Spong (5-4 F, New Westminster)

LANGARA

Megan Heather Estrada (5-6 M/F, Richmond-Hugh Boyd), Reiko Tamaye Bohmert (5-6 M/D, Delta), Samantha Rylee Seaborn (5-9 GK, Richmond-Hugh Boyd), Megan Noelle Macfarlane (5-3 D, Richmond-Hugh McRoberts), Tatiana Oliveira Boinoit (5-9 D/M, Vancouver-Sir Winston Churchill), Nadia Bigiolli (5-9 D, Vancouver-Notre Dame)

VANCOUVER ISLAND

Emma Graves (5-8 MF, Ladysmith), Sara McLennan (5-4 F,  Comox-Highland), Kylea Knubley (5-3 D, Comox-Highland)

ACAC

THE KING’S

Lexa Steenhoff (5-9 D, Smithers-Bulkley Valley Christian), Michaela Anderson (M, Nelson-L.V. Rogers)

MCAC
PROVIDENCE (Man.)

Emily Metz (Kelowna), Rachel Stein (F, Langley-Walnut Grove)

NJCAA

NORTHWEST ATHLETIC

PENINSULA (Wash.)

Tommylia Dunbar (5-7, Campbell River-Timberline), Madison Stevens (Campbell River-Timberline)

Maple Ridge native Albert Kang, a Whitecaps FC product, is off to a collegiate career this coming season at Loyola-Maryland. (Photo by Stephanie Romero courtesy Whitecaps FC)

MEN

NCAA

DIV. 1

PATRIOT

LOYOLA (Maryland)

Albert Kang (5-11 M, Maple Ridge, Vancouver-University Hill, Whitecaps FC MLS Academy)

ATLANTIC 10

ST. BONAVENTURE

Justyn Sandhu (6-1GK, Richmond, Vancouver-University Hill-Whitecaps FC MLS Academy)

MASSACHUSETTS

Evan Ince (6-1GK, North Vancouver, Vancouver-University Hill-Whitecaps FC MLS Academy)

Richmond native Justyn Sandhu will play collegiately in the fall at St. Bonaventure. (Photo by Bob Frid property of Vancouver Whitecaps FC 2019. All Rights Reserved)

HORIZON

NORTHERN KENTUCKY

Ali Zohar (5-10 M, Surrey, Vancouver-University Hill-Whitecaps FC MLS Academy)

DIV. 2

GNAC

SIMON FRASER

Aaron Colbourne (5-9 D, Coquitlam-Dr. Charles Best), Christian Comuzzi (6-2 D, Burnaby-St. Thomas More), Lorenzo De Bei (5-10 MF, Burnaby North), Christian Hanche-Olsen (5-10 MF, Bekkestua (Norway)-Norges Toppidrettsgymnas i Bærum), Jonathan Kisse (5-11 F, Toronto-Saint-Frère-André), Owen McBride (5-11 D, North Vancouver-Argyle), Patrick Ruszczyk (6-2 F, Port Moody-Heritage Woods), Jorick Schilken (6-0 D, Roermond (Netherlands)-College Den Hulster), Sidrit Vukaj (5-10 F, Surrey-Fleetwood Park)

CONCORDIA (Ore.)

Carter Marcotte (5-8 M, Delta-Seaquam)

SEATTLE PACIFIC

Jordan Marwood (6-2 G, Langley-Walnut Grove)

Abbotsford Secondary’s Jehmrode Kahlon (left) will play for his hometown Fraser Valley Cascades in September. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca 2019. All Rights Reserved)

U SPORTS

CANADA WEST

FRASER VALLEY

Parmveer Aujla (6-1 M, Surrey-Panorama Ridge), Nawaf Binsaleh (6-1 D, Jeddah (Saudi Arabia), Douglas College), Manpal Brar (6-3 F, Surrey-Princess Margaret, UBC), Karman Buttar (5-11 M, Surrey-Panorama Ridge), Jackson Cowx (6-0 G, Surrey-Queen Elizabeth), Ethan Duggan (6-1 G, North Vancouver-Carson Graham), Jasdeep Gill (6-0 M, Surrey-L.A. Matheson), Jehmrode Kahlon (5-10 F, Abbotsford), Liam Kelly (5-10 F, Halifax-Charles P. Allen), Maguire Lauridsen (5-11 D, Vernon-W.L. Seaton), Brennan Naiker (6-0 D, Surrey-Fleetwood Park), Navraj Purewal (5-10 D, Surrey-Enver Creek), William Stuart (6-1 M, Surrey-Semiahmoo), Thomas Veinot (6-7 G, Bedford (N.S.)-Charles P. Allen), Kadir Yagci (6-0 D, Bundle (Germany)-SV Rödinghausen)

LETHBRIDGE

Noah Samsonoff (M, Cranbrook-Mt. Baker)

THOMPSON RIVERS

Callum Etches (6-0 D, Stockport (U.K.)-Werneth), Cole Rosenlund (5-11 M, Port Coquitlam-Riverside), Denzel Marican (5-9 F, South Kamloops), Ryan Matowe (5-8 F, Edmonton-Grant MacEwan), Adam Calne (5-10 D, Kamloops-St. Ann’s Academy), Jordano Pinto (5-11 M, Vancouver-Killarney), Ollivier Jumeau (6-0 G, Lancashire (U.K.)-Carnforth), Darupad Sharma (5-7 M, Toronto-David and Mary Thomson, West Virginia Wesleyan), Ethan Furlong (6-0 D, Kelowna-Mt. Boucherie), Steffen Masaites (5-7 D, Burnaby Mountain, Douglas College)

TRINITY WESTERN

Tristan Torresan (5-11 M, Vancouver-Notre Dame), Jake Ruby (5-10 D, Vancouver-University Hill), Marcus Tjernagel (5-11 M, Maple Ridge-Thomas Haney), Soren DiSabatino (5-11 M, Surrey-Pacific Academy), Nick Coulter (5-8 M, Surrey-WRCA), Finley Oswald (6-2 M, Vashon Island (Wash)), Eh Hser Moo (5-8 M, Langley), Declan Hunt (5-10 G, Surrey-Lord Tweedsmuir), Nolan Newsome (5-11 D, Puyallup (Wash)-Spanaway Lake), Darren Jakana (6-3 M, Bothell (Wash)-Woodinville), Joey Seo (5-11 M, Victoria-Belmont)

UBC

Sam Aiello (5-10 D, Vancouver-Lord Byng), Logan Chung (M, Vancouver-University Hill, Vancouver Whitecaps FC Academy), Sebastian Dzikowski (6-4 F, Calgary-Ernest Manning, Calgary Foothills FC), Jackson Farmer (6-2 D, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps FC Academy), Chris Fisher (6-2 D, Powell River-Brooks), Jordan Haynes (5-10 D, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps FC Academy), Andrew Metcalfe (6-5 GK, Winnipeg-St. Paul’s, Seattle University)

UBC OKANAGAN

Sam Bastow (6-1 D, Coquitlam-Dr. Charles Best), Lucas Hicklin (5-8 F, Kelowna), Mark Lawrence (6-2 F, Grande Prairie (Alta)-Charles Spencer), Giuliano Montagliani (6-0 M, Burnaby-St. Thomas More), Jacob Sol (5-10 M, Langley Fundamental), Pierson Stanley (6-1 F, West Vancouver)

UNBC

Reid Adams (5-6 F, Victoria-Reynolds), Hussein Behery (5-8 M, Cairo (Egypt), VIU), Gregor Smith (5-8 F, Kelowna), Alex Dorscheid (6-0 G, Grande Prairie (Alta)-Charles Spencer), Demian Dron (6-5 D, Prince George-Duchess Park), Dino Hronopoulos (5-11 D, Edmonton-Harry Ainlay), Jake Dziwenka (6-0 M, Victoria-Claremont), Kensho Ando (5-8 M, Keio (Tokyo)), Julian Daduica (5-8 FB, Prince George-Duchess Park)

VICTORIA

Joseph Knittel (5-10 G, Maple Ridge-Thomas Haney)

OUA

WATERLOO

Joshua Caldwell (M, Port Coquitlam-Riverside)

Langley Fundamental’s Jacob Sol, a UBC Okanagan recruits, scored the winning goal in each of the last two B.C. senior boys AA championship finals. Here, he celebrates the first in 2017. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca 2019. All Rights Reserved)

CCAA

PACWEST

CAPILANO

Peter Alexandrakis (5-10 M, Vancouver-Kitsilano), Luca Dal Sasso (5-10 D, Burnaby-Alpha), Chris Damian (5-9 D, North Vancouver-Windsor, UBC), Merlin Fisk (5-9 M, Vancouver Technical, Langara), Shu Kurauchi (5-5 M, Suita, Japan), Marcos Mendez Gomes (5-8 M, Campeche, Mexico)

DOUGLAS COLLEGE

Jacob McNall (6-2 Coquitlam-Dr. Charles Best), Ben Beaulieu (6-0 Burnaby-Alpha), Jayden Basra (6-0, North Surrey), Jaiden Gill (5-11, North Delta-Burnsview), Brendan Woods (6-1 M, Sedro Woolley, (Wash)), Marco Consiglio (5-7 Burnaby-Alpha), Josh Hamilton (Surrey-Sullivan Heights)

LANGARA

Boris Si (5-4 M, Vancouver-Magee, UBC), Igor Liah (6-2 F, Duncan-Cowichan), Taynour Bashgharch (6-0 M, Iran), Soichiro Tanabe (6-2 F, Japan), Taishi Yamada (5-11 D, Japan), Aiden LaBreche (5-11 D, Burnaby Central), Sean Salen (5-8 D, Burnaby-Byrne Creek), Alexander Hodgkinson (5-8 M, Richmond-R.A. McMath), Nico Pietramala (6-1 F, Coquitlam-Dr. Charles Best), Cristian Villatoro (6-foot G, Brazil), Tiegen Kyle (6-4 F, Burnaby Central)

VANCOUVER ISLAND

Fraser Rideout (6-0 D, Nanaimo District), Josh Howes (6-0 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Hector Valdez (5-11 M, Qualicum Beach-Kwalikum), Diego Corlazzoli (6-0 D, Ucluelet)

MCAC

PROVIDENCE COLLEGE

Austin Blackwell (5-11 mid, Langley Christian)

NJCAA

NORTHWEST

BLUE MOUNTAIN CC (Ore.)

Gurbaj Sidhu (5-8 M, Surrey-Princess Margaret)

If you’re reading this story or viewing these photos on any website other than one belonging to a university athletic department, it has been taken without appropriate permission. In these challenging times, true journalism will survive only through your dedicated support and loyalty. VarsityLetters.ca and all of its exclusive content has been created to serve B.C.’s high school and university sports community with hard work, integrity and respect. Feel free to drop us a line any time at howardtsumura@gmail.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *