Swimmer Ruishen Yu of Surrey's Fraser Heights Secondary begins his university sports career in the fall with the UBC Thunderbirds. (Photo by Richard Lam property of UBC athletics)
Feature High School University

Destination: University! Varsity Letters’ 2018 BC Recruits List charts path of 969 student-athletes in 18 different sports

LANGLEY — We put a cap-and-gown finish to 2018’s B.C. Recruits List Week here at VarsityLetters by presenting our entire list today, with baseball, softball, rowing, field hockey, hockey, golf, lacrosse, rugby, swimming, tennis, fencing and wrestling.
 
If you know of names we’ve missed, let us know! Full instructions are below and we will update throughout the summer!
 

BASEBALL

NCAA

ALCORN STATE

Marshal Luiz (6-1 IF, Langley)

NIAGARA

Josh Marchese (6-2 1B, Burnaby-St. Thomas More), Daniel Martin (6-1 OF, Langley)

PURDUE

Brett Bass (5-11 OF, Abbotsford-Yale)

SACRAMENTO STATE

Dylan Ohlsen (6-0 3B, Abbotsford-Yale)

DIV. 2

CENTRAL WASHINGTON

Aiden Mordecai (6-2 P, Surrey-Lord Tweedsmuir, Okanagan College)

YOUNG HARRIS

Brett Jackson (6-1 RHP, Abbotsford-Yale)

DIV. 3

OHIO WESLEYAN

Luigi Russo (5-11 OF, Kelowna-Rutland)

NAIA

UBC

Barry Caine (6-0 RHP, White Rock Christian, Douglas College), Declan Dutton (6-3 P, Vancouver-St. George’s), Garrett Hawkins (6-5 P, Vauxhall (Alta.)), Brandon Hupe (6-2 OF, North Delta-Sands), Nicholas Jaeggin (5-9 SS, Oakville (Ont.) Trafalgar), Jayden Knight (6-1 OF, Langley-Yale), Shane LaForest (5-10 RHP, Belle River (Ont.) District), Brendan Logan (6-2 RHP/IF, Okotoks (Alta.)-Foothills Composite), Benjamin Mitchell (5-10 OF/RHP, Unionville (Ont.)-Bill Crothers), Ty Penner (6-4 IF, Vauxhall (Alta.)), David Richards (6-3 RHP, Tacoma (Wash.)-Bellarmine Prep), Cameron Sanderson (5-10 IF, London (Ont.) Central), Sebastian Santos (5-9 RHP, Oakville (Ont.)-St. Thomas Aquinas), Daniel Sereda (6-3 LHP, Vancouver-Kitsilano), Wyatt Schnorr (6-2 C, Burnaby-St. Thomas More), Liam Vulcano (5-8 IF, Vauxhall (Alta.), Dylan Whittaker (5-11 RHP, Oakville (Ont.) Trafalgar), Brett Corbeth (6-0 C/RHP, London (Ont.)-Mother Teresa Catholic)

MAYVILLE STATE

Payton De Luca (6-0 IF, South Delta), Kyle Maunahan (5-8 C/3B, Vancouver-Sir Charles Tupper)

SAN DIEGO CHRISTIAN

Zach Swanson (5-11 RHP, Victoria- Lambrick Park)

CCBC

DOUGLAS

Ryan Adamoski (5-10 C, Burnaby-St. Thomas More)

FRASER VALLEY

Jacob Baker (6-1 1B, Langley-Brookswood), Gage Buck (6-2 1B, Abbotsford-Yale), Alex Deluca (6-0 RHP, Burnaby North, Calgary (U Sports)), Ben Goddard (6-0 OF, Cloverdale), Peyton Kincek (6-0 OF, Surrey), Lucas MacPherson (6’1 IF/RHP, Mississauga-Applewood Heights), Daniel McKay (5-11 C/OF, West Kelowna), Jackson McLellan (5-10 IF, Etobicoke, Ont.-Bishop Allen Academy), Dylan Merritt (6-0 IF, Chilliwack), Keshawn Nurse-Douse (6-2 1B, Brampton, Ont.-Notre Dame Catholic), Josh Partridge (6-7 1B/P, Surrey-Fleetwood Park), Matt Pasquale (5-9 IF, Mississauga-St. Joan of Arc), Jason Powers (6-4 1B, New Westminster), Jared Pringle (6-0 RHP, Kamloops-Valleyview), Jack Ray (5-10 IF/RHP, New Westminster), Flynn Ridley (6-4 P/CF, Burnaby Mountain), Tarhique Rendall (6-0 1B, Calgary-Terry Fox), Luke Senft (5-8 OF, Abbotsford-Yale), Dylan Sheardown (5-9 IF, Surrey-Holy Cross), Jeremy Williams (6-2 RHP, Mission), Ian Zwartz (5-10 RHP, Mississauga-Iona Catholic)

OKANAGAN COLLEGE

Jayden Clayton (6-2 P, North Vancouver-Seycove)

THOMPSON RIVERS 

Josh Wright (5-8 INF, Port Coquitlam-Riverside)

CCCAA

CUESTA COLLEGE

Thomas Green (6-0 SS, Courtenay-Mark R. Isfeld)

NJCAA

IOWA WESTERN

Kayden Beauregard (6-1 C, Abbotsford-Yale)

NEW MEXICO

Davis Mabone (5-11 SS, Vancouver-Killarney)

NORTHEASTERN COLLEGE

Roman Guthrie (5-8 C, North Delta-Sands)

SKAGIT VALLEY

Shawn Crosby (6-2 RHP, Burnaby Central)

SOUTHEASTERN ILLINOIS

Keaton Mandryk (5-8 P, Kelowna), Marcus Strother (6-2 C, Kelowna-Rutland)

YAKIMA VALLEY

Cameron Dunn (6-4 RHP, North Delta-Seaquam)

BASKETBALL

Semiahmoo’s Adam Paige is Alberta-bound, set to join the Golden Bears this coming season. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

ALBERTA

Adam Paige (6-7 F, Surrey-Semiahmoo)

FRASER VALLEY

Sukhjot Bains (6-6 G/F, Surrey-Tamanawis, Wisconsin-Green Bay), Dhivaan Bhogal (6-8 F, Abbotsford-W.J. Mouat), Vlad Mihaila (6-4 G, Surrey-Semiahmoo)

SASKATCHEWAN

Levi Timmermans (6-9 F, Courtenay-G.P. Vanier), Cam Wright (6-0 G, Vancouver College)

THOMPSON RIVERS

Nathan Pasloske (6-4 G, Mill Bay-Brentwood College), Brendan Sullivan (6-0 G, Mill Bay-Brentwood College), Nick Sarai (6-2 G, South Kamloops), Richard Mageto (6-1 G, Surrey-Clayton Heights)

TRINITY WESTERN

Isaiah Reimer (6-3 G/F, Abbotsford-MEI), Enoch Kisa (6-7 F, Kampala, Rwanda-Wellspring Academy, Trinity International), Jack Nadelhoffer (6-7 F, Portland-Jesuit, Columbia Bible College), Kyle Helsloot (6-8 F, Chilliwack-G.W. Graham, Briercrest), Andrew Goertzen (6-9 F, Walnut Grove, Victoria), Borja March (6-10 F, Valencia, Spain, Bartsow College)

After a star-studded career at Vancouver College, Jack Cruz-Dumont joins the UBC Thunderbirds this coming season. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

UBC

Manroop Clair (6-2 G, Burnaby South, Hawaii, Seattle), Jadon Cohee (6-4 G, Langley-Walnut Grove, Seattle, Southern Utah), Jack Cruz-Dumont (6-3 G, Vancouver College), Lincoln Rosebush (6-11 F, Hamilton (Ont.)-St. Mary Catholic)

UBC OKANAGAN

Kessler Bishop (6-6 F, Okotoks (Alta.)-Holy Trinity), Avery Hutcheson (6-0 G, Calgary-Athol Murray College of Notre Dame), Fahim Jenneto (6-8 F, Toronto – Thornless Prep), Jarrett Larsen (6-4 G, Kamloops-Sa-Hali), David Okoroafor (6-2 G, Toronto-Bishop Allen Academy-Canadore College), Garret Riley (6-5 W, Whistler), Leon Schenker (6-3 G, Vernon)

UNBC

Colburn Pearce (5-10 G, Prince George-Duchess Park), Spencer Ledoux (6-7 F, Kamloops-Westsyde), Chris Ross (6-4 G, North Vancouver-Seycove), Saymon Loki (6-6 F, Smithers-Bulkley Valley Christian)

Byrne Creek Bulldogs’ Majok Deng is set to begin his collegiate career in the OUA at Laurier. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

OUA

LAURIER

Majok Deng (6-8 F, Burnaby-Byrne Creek)

MCGILL

Kevin Li (6-8 G/F, West Vancouver)

QUEEN’S

Caelan Scott (6-3 G, Victoria-Oak Bay), Bruno Chan (6-2 G, Mill Bay-Brentwood College)

YORK

Somto Dimanochie (6-8 P, Mill Bay-Brentwood College)

Burnaby South’s Jusuf Sehic (left) will play this coming season at Simon Fraser, while Semiahmoo’s Vlad Mihaila heads to UFV. (Photo by Wilson Wong property of UBC athletics)

NCAA

DIV. 1

MERCER

Fardaws Aimaq (7-0 F, Richmond-Steveston-London, Bridgton (Maine) Prep)

DIV. 2

SIMON FRASER

Wilfried Balata (6-4 G, Montreal-Thetford Academy), Julian Roche (6-11 C, Saint John (NB)-Proctor Academy, Santa Clara), Jusuf Sehic (6-7 F, Burnaby South), Dominic Postle (6-9 F/C, Bellevue (Wash.)-Issaquah, Jasdeep Singh (6-8 F, Delta, Northwest (NAIA) University)

ALASKA-ANCHORAGE

Keenan Dowell (6-5 G, Port Coquitlam-B.C. Christian, Sheridan College)

CCAA

PAC WEST

CAMOSUN

Jaden Bhopal (6-3 G, Duncan-Cowichan), Jonathan Martens (6-8 V, Victoria-Spectrum)

CAPILANO

Rhys Blake (6-6 F, Port Moody-Heritage Woods, Quest (CCAA)), Jonavan Grant (6-3 G, Coquitlam-Terry Fox, Quest (CCAA)), Anton Mellinghaus (6-7 F, North Vancouver-Argyle), Sterling Peterson (6-2 G, Kelowna-Mount Boucherie, UBC Okanagan)

W.J. Mouat’s Dhivaan Bhogal (left) is headed to UFV, while Josiah Lal of Tamanawis will suit up at Columbia Bible College. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

COLUMBIA BIBLE COLLEGE

Josiah Lal (6-6 W, Surrey-Tamanawis)

DOUGLAS

Reid Jansen (6-1 G, South Kamloops), Tyrone Asenoguan (6-3 G, Vancouver-Kitsilano), Kobe McKnight – (6-1 G, Vancouver-Britannia), Dylan Kinley (6-3 G, Surrey-Lord Tweedsmuir), Parker Simson (6-2 G, Kelowna, UBC), Elias Ellison (6-5 F-Semiahmoo), Gurkirat Kular (6-3 G, Surrey-Enver Creek, SFU, Regina), Courtney Anderson (5-10 G, Palestine (Tex.), Clark Community College), EJ Christie (7-0 C, Simon Fraser, Southwestern LA)

LANGARA

Nishad Tarak (5-11 PG, Victoria-Belmont), Daniel Afanasiyevskyy (6-2 G, Richmond), Kenneth Monture (6-9 F, Terrace-Caledonia, Quest), Moeiz Athaya (6-9 G, Abbotsford, Kwantlen Polytechnic), Tyler Anderson (6-7 F, Langley-Walnut Grove, Brandon)

Former Kelowna Owls’ guard Davide Ciancio is part of Okanagan College’s veteran-laden CCAA expansion effort. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

OKANAGAN

Michael Gini (5-10 G, Kelowna-Immaculata, Red Deer College), Jesse Vissia (6-0 G, Keremeos-Similkameen), Tanner Sandberg (6-0 G, Ft/ St. John-North Peace), Seth Blundell (6-3 F, Vernon), Davide Ciancio (6-0 G, Kelowna, UBC Okanagan), Gurlal Dhaliwal (6-5 F, Osoyoos), Matt Lafontaine (6-1 G, Kelowna, UBC Okanagan), Curtis Wilson (6-6 F, Victoria-Mt. Douglas, Vancouver Island, Camosun), Tye Oddy (6-4 F, Kelowna-Mt. Boucherie, Medicine Hat), Jackson Strother (6-5 F, Kelowna-Rutland, Columbia Bible College), Jacob Dumas (5-9 G, Creston-Prince Charles), Trajan Boyd (6-3 G, Salmon Arm), Derian Valdes (6-5 F, Calgary-Sir Winston Churchill, Red Deer College), Jeff Tubbs (6-3 G, Kelowna-Mt. Boucherie, Thompson Rivers)

VANCOUVER ISLAND

Ryder Jenks (6-2 G, Nanaimo-Wellington), Cameron Gay (6-2 G, Spokane CC), Troy Locke (6-3 G, Portsmouth (Va.)-Norcom, Louisburg JC, Virginia State), Emmanuel Degal (6-1 G, Calgary-Norte Dame)

ACAC

KING’S

Nathan Steenhof (5-9 G, Smithers-Bulkley Christian)

OCAA

REDEEMER

Peyton Grim (6-2, Langley Christian)

NJCAA

LANE

Jake Willemsen (6-3 G, South Delta)

PREP

THE RISE

Miguel Tomley (6-3 G, Surrey-Tamanawis)

Kelowna’s Taya Hanson is on her way to the Pac 12’s Arizona State Sun Devils this coming season. (Photo by Howard Tsumura property of Varsity Letters)

WOMEN

NCAA

Div. 1

ARIZONA STATE

Taya Hanson (5-10 G, Kelowna)

DARTMOUTH

Georgia Alexander (6-2 F, Victoria-Oak Bay)

Argyle’s Georgia Swant joins her older sister Sophie within the ranks of the Simon Fraser Clan this coming season. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

DIV. 2

GNAC

SIMON FRASER

Justina Chan (5-11 F, Markham, Ont.-Pierre Elliott Trudeau), Sophie Klassen (6-0 G/F, Chilliwack-Sardis), Emma Kramer (5-7 G, Surrey-Sullivan Heights), Sienna Lenz (5-8 G, Abbotsford), Georgia Swant (5-9 G, North Vancouver-Argyle)

DIV. 3

PIEDMONT

Lyric Custodio (5-8 G, Langley-Brookswood)

R.A. McMath’s Abby Zawada (right) begins her U Sports’ career this fall in Abbotsford with the Fraser Valley Cascades. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

U SPORTS

CANADA WEST

FRASER VALLEY

Madeline Beerwald (6-0 F, Abbotsford-W.J. Mouat), Annika Bojczuk-Dhaliwal (5-6 G, Abbotsford-MEI), Madison Draayers (5-11 G, Abbotsford-Yale), Natalie Rathler (6-0 F, Langley-Walnut Grove), Elissa Vreugdenhil (6-0 F, Lynden, Wash.-Cornerstone Christian, Whatcom Community College), Abby Zawada (5-7 G, Richmond-R.A. McMath)

MACEWAN

Rachel Hare (5-7 G, Kelowna)

THOMPSON RIVERS

Emily Ferguson (5-7 G Kamloops-Norkam), Brooklyn Golt (6-0 F Langley-Brookswood) Jenae John (6-2 P, St. Albert (Alta.)-Paul Kane), Lauren Walkley (5-6 G, South Kamloops)

TRINITY WESTERN

Jaya Bannerman (5-9, G, Chilliwack-G.W. Graham), Nicole Fransson (6-2, F, Edmonton-Archbishop MacDonald), Nicola Peters (5-11, F, Abbotsford-MEI), Jolene Vlieg (5-11, G, Leduc (Alta.) Composite)

Hailey Counsell brings her joy for hoops to Vancouver this fall, joining the surging UBC Thunderbirds. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

UBC

Hailey Counsell (5-10 G, Port Moody-Heritage Woods), Tanis Metcalfe (6-2 F, North Vancouver-Carson Graham)

UBC OKANAGAN

Emma Huff (5-10 G, Chelsea (Que.)-Champlain Regional College-Lennoxville Campus), Gabby Kukura (5-10 W, Regina-Campbell Collegiate), Mackenzie Horst (6-1 P, Vernon), Martina Mason (5-6 PG, Seattle (Wash.) – Henry M. Jackson High, Quest University), Amanda Pearson (6-1 F, Surrey-Fraser Heights)

UNBC

Julia Gallant (5-7 G, Victoria-Mt. Douglas, Quest), Cevanna Carlson (6-1 F, Okotoks-Foothills Composite), Lucy Guan (5-5 G, Vancouver-Britannia)

OUA

QUEEN’S

Natalie Froese (6-0 F, Victoria-Oak Bay)

WESTERN

Nelli Larjava (5-9 G, West Vancouver-Mulgrave)

RSEQ

MCGILL

Jaya Sandhu (5-8 G, Surrey-Holy Cross)

CCAA

PAC WEST

CAMOSUN

Lauren Kayla Janzen (5-5 G, North Battleford (Sask.)-Caronport), Aiden Mackenzie Kilcommons (G, Stony Plain (Alta.)-Spruce Grove Composite, Chloe Scaber (5-6 G/W, Victoria-Claremont), Maddison Angie Manns (5-9 SF, Victoria-Claremont), Sierra Reisig (5-7 G, Victoria-Claremont)

CAPILANO

Kirsten Abo (5-4 G, Richmond-McNair), Alessia Brutto (5-10 G/F, Lupebasket-Italy), Arsh Gill (6-2 F, Surrey-Panorama Ridge, UFV), Jenelle McComb (5-2 G, North Vancouver-Handsworth), Martha Melaku (5-8 G/F, Richmond-McMath), Jessica Wolpert (5-10 G/F, Coquitlam-Dr. Charles Best)

COLUMBIA BIBLE

Rachel Utz (5-11 F, Hope), Jennifer Mascardo (5-9 G/F, Burnaby Central), Cass Prevost (5-8 G/F, Salmon Arm)

Britannia centre Malena Mokhovikova will begin her university career this fall with the Douglas College Royals. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

DOUGLAS

Karalee Antoine (5-7 G, Vancouver-Britannia), Cassandra Brinn (5-6 G, Vancouver-St. Patrick’s), Brittany Dobbin (5-7 G, Burman (Lacombe, Alta.), Sydney Fraess (5-8 F, Chilliwack-G.W. Graham), Malena Mokhovikova (6-1 P, Vancouver-Britannia), Jessie Rempel (5-3 G, Cochrane (Alta.)-St. Timothy’s), Julia Sprott (5-7 G, Chilliwack-G.W. Graham), Devin Strome (6- F, New Westminster), Shaelynn Tolerton (6-1 P, Holy Cross), Afsaneh Zarei (5-9 F, Shahroud University Iran)

LANGARA

Ainsleigh Mensah (5-10 F, Terrace-Caledonia, Douglas)

OKANAGAN

Madison Dickie (5-8 G, Kelowna), Victoria Henne (5-10 G, Grand Forks), Jenna MacLennan (5-6 G, Kelowna-Heritage Christian), Danielle Ruocco (5-9 G, Penticton-Princess Margaret, Langara), Ciara Bamford (5-10 G, Princeton, Capilano), Megan Admussen-Blair (6-0 F, Penticton-Princess Margaret), Anna Carter (5-7 G, Kelowna-Mt. Boucherie), Anika Holowaty (5-9 F, Penticton), Jessica Bergman (5-11 F, Salmon Arm), Hannah Feller (5-10 F, Barriere), Elizabeth Henne (6-0 F, Grand Forks), Jessa Gabriel (5-5 G, Kelowna-Mt. Boucherie, SAIT), Nicole Hart (6-2 F, Kelowna-Immaculata), Claire Young (5-11 F, Nelson-L.V. Rogers), Kasey Patchell (5-5 G, Kelowna), Dez Day (5-4 G,Kelowna), Victoria Henne (6-0 F, Grand Forks), Taya Vissia (5-7 G, Keremeos-Similkameen), Sapna Deo (5-7 G, Abbotsford-Yale).

VANCOUVER ISLAND

Sydney Fetterley (5-6 G, Abbotsford), Kayla Gregory (5-11 F, Prince George-Duchess Park), Brianna Gray (5-7 G, Nanaimo District), Amber Lease (5-4 G, Oregon-Klamath Falls, Eugene (Ore.)-Lane CC)

Lord Tweedsmuir’s Shelvin Grewal suits up this coming season at Eastern Arizona. (Photo by Howard Tsumura property of Varsity Letters)

NJCAA

EASTERN ARIZONA

Shelvin Grewal (5-8 G, Surrey-Lord Tweedsmuir)

FENCING

U SPORTS

OUA

QUEEN’S

Emily Mason (5-7, Maple Ridge-Meadowridge)

Kelsie Stephenson (centre, blue) helped lead Collingwood to a B.C. AA title in the fall and now she’s off to a collegiate career in Boston at Northeastern University. (Photo by Paul Yates property of Vancouver Sports Pictures/Collingwood Athletics)

FIELD HOCKEY

NCAA

NORTHEASTERN

Kelsie Stephenson (5-7 F, West Vancouver-Collingwood)

ST. LOUIS

Sasha Sander (5-10 GK, North Vancouver-Windsor)

YALE

Alissa Wong (5-5 M, West Vancouver-Sentinel)

U SPORTS

CANADA WEST

UBC

Izzy Fraser (5-2 M, Vancouver-Magee), Alix Vanry (5-2 M, West Vancouver), Jillian Wallace (5-5 F, Duncan-Cowichan)

VICTORIA

Tessa Johnston (5-7 F, West Vancouver), Zoë Bown (5-8 M/F, Kelowna-Kelowna), Cara Butler (5-7 M/F, Victoria-Oak Bay) , Chloe Coleman (5-8 G, Vancouver-Lord Byng), Judy Cristante (5-4 D/M, Victoria-Oak Bay), Samantha McCrory (5-8 F, Kitchener-Victus Academy), Stefanie Sajko (5-5 M, Victoria-Mount Doug), Erin Dawson (5-6 F North Vancouver-Handsworth)

OUA

TORONTO

Hannah Schoenroth (5-7 D, West Vancouver), Grace DeMug (5-8 M, Kelowna), Jaden Kozelj (5-7 F, Port Moody-Heritage Woods), Ashley Kowal (5-6 GK, Kelowna), Lucia Plunkett (5-4 M, North Vancouver-Handsworth)

YORK

Clare Heisler (5-6 D, Port Moody-Heritage Woods), Hannah Phelan (D, Kelowna), Chloe Walton (F, North Vancouver-Argyle), Claire Church (M, Victoria-Mt. Douglas), Prava Sandhu (M, Vancouver-John Oliver)

Abbotsford running back Samwel Uko will be taking his skills to the Saskatchewan Huskies. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

FOOTBALL

U SPORTS

CANADA WEST

ALBERTA

Hayden Naylor (6-1 DB, Victoria-Mt. Douglas)

CALGARY

Sebastien Reid (5-10, DB, New Westminster), Sammy Sidhu (5-11 LB, New Westminster), Josh Haydu (6-2 QB, North Delta-Seaquam), Robbie Rodrigues (RB, Okanagan Sun), R Nathanael Durkan (R, Nanaimo-John Barsby, Simon Fraser), Tyson Philpot (6-0 R, North Delta-Seaquam), Jalen Philpot (6-0 RB, North Delta-Seaquam), Jacob Kirk (LB, South Delta), Grant McDonald (LB, South Delta, Maine), Riley Moore (DB, South Delta)

MANITOBA

Billy Matwichyna (6-1 R, South Delta)

REGINA

Ryan Jensen (6-3 LB, Richmond-Hugh Boyd), Tyler McStravick (6-1 LB, Mission, Valley Huskers (CJFL))

SASKATCHEWAN

Samwel Uko (5-10 RB, Abbotsford), Isaiah James (6-0, OL/DL, New Westminster)

St. Thomas More’s Joel Pielak will bring his power game to the UBC Thunderbirds. (Photo by Howard Tsumura property of VasrsityLetters.ca)

UBC

Daniel Appiah (5-7 KR/RB, Calgary-Ernest Manning), Ryan Baker (6-4 QB, North Vancouver-Windsor), Michael Calvert (6-2 QB, South Delta), Jaxon Ciraolo-Brown (6-1 DB/LB, Hamilton (Ont.)-Cathedral), Shane Desrochers (6-1 DL, Welland (Ont.)-Canada Prep), Pauljeet Dhami (6-4 TE, Vancouver-Notre Dame), Jonathan Dorocicz (6-3 DL, Calgary-Ernest Manning), Andrew Duerner (6-5 DT, Bakersfield (Calif.)-Liberty), Lautaro Ferreyro Araya (6-1 Rec, Pitt Meadows), Cameron Fietz (6-2 QB, Okotoks (Alta.)-Holy Trinity, Rantoul (Ill.)-Midwest Prep), Harland Hastings (5-11 DB, Calgary-Henry Wise Wood, Acadia University), Hamada Kanaan (6-3 OL, London (Ont.)-Catholic Central), Niko Katsantonis (6-0 DB, Bakersfield (Calif.)-Liberty), Maxwell Kennedy (5-10 DB, Coquitlam-Centennial), Lake Korte-Moore (6-5 DL, Ottawa-St. Joseph Catholic), Daniel Kwamou (6-1 LB, Calgary-Notre Dame), Sheriden Lawley (6-5 DL, Abbotsford-W.J. Mouat, Lawrenceville (N.J.) Prep, University of Connecticut), Giovanni Manu (6-8 OL, Pitt Meadows), Gavin Murray (6-4 DL/OL, Delta-Seaquam), John Nikolovski (6-1 RB/LB, Oakville (Ont.)-St. Ignatius of Loyola Catholic), Jacob Patten (6-0 Rec/KR, Hannon (Ont.)-Bishop Ryan Catholic), Julien Perri (5-11 DB/Rec, North Vancouver-Windsor), Joel Pielak (5-9 FB/LB, Burnaby-St. Thomas More), Nicholas Pollitt (6-0 Rec, Calgary-Henry Wise Wood), Nick Rich (6-2 Rec, North Vancouver-Carson Graham), Kaden Sadownyk (6-0 LB, Springbank Community), Tom Schnitzler (6-5 DL, Saskatoon-Bishop James Mahoney, Saskatoon Hilltops), James Vause (6-1 DB, Saskatoon-Aden Bowman, Saskatoon Hilltops), Blake Whiteley (6-5 TE, West Vancouver, Arizona Western College, University of Texas), Liam Cross (6-3 OL, Calgary-Notre Dame), Elias Rodriguez Sanchez (6-1 DL, Kelowna, Okanagan Sun), Brice Pumares (5-10 RB, Vancouver-Notre Dame), Kareem Oborne (6-1 LB, Vancouver-Notre Dame)

OUA

GUELPH

Jake Bennett (6-1 R, North Vancouver-Handsworth)

LAURIER

Tyler Eckert (6-1 DE, Burnaby-St. Thomas More)

MCMASTER

James Bradley (6-3 DL, Saanich), Michael Hampton (6-4 OL, Surrey-Lord Tweedsmuir), Eli Haynes (6-1 LB, Kelowna), Eric Maslen (6-2 OL, Vancouver), Callum Oxley (6-3 WR, Vancouver)

QUEEN’S

Owen Stewart (6-4 DL, Vancouver College), Liam McGennis (6-5 OL. Abbotsford-Robert Bateman)

TORONTO

James Grieg (6-1 LB, Vancouver College), Brooks Miller (5-10 RB, Kamloops-Valleyview Secondary), David Osho (6-0 SB/R, Burnaby-St. Thomas More), Quin Paterson (6-3 OL, North Delta-Seaquam), Deshawn Wong (6-3 DL, Vancouver-Notre Dame), Finn Stark (6-1 TE, New Westminster)

WATERLOO

Kyle Harrington (6-4 OL, Victoria Spartans, Westshore Rebels (CJFL), Okanagan Sun (CJFL))

B.C.’s leading AAA rusher, Lord Tweedsmuir’s Derek Best, will have a pair of blue-chip Mt. Douglas Rams’ linemen to run behind this coming fall with the Western Mustangs. (Photo by Howard Tsumura property of Varsity Letters)

WESTERN

Derek Best (6-1 RB, Surrey-Lord Tweedsmuir), Phil Grohovac (6-4 OL, Victoria-Mt. Douglas), Soren Hallschmid (6-4 OL, Victoria-Mt. Douglas), Dylan Rachel (6-2 S, Vancouver-Notre Dame)

WINDSOR

Sajjun Shokar (6-4 OL, Burnaby-St. Thomas More)

AUS

ST. FRANCIS XAVIER

Bentley Thomas (6-0 DB, Chilliwack-G.W. Graham)

ST. MARY’S

Yanni Angelopoulos (5-10 DL, New Westminster), Kai Sommerville (6-5 DL, Chilliwack), Terrek Bryant (6-6 OL, Parksville-Ballenas, Vancouver Island-CJFL), Braydon Winger (6-3 OL, Chilliwack-G.W. Graham)

Mt. Douglas Rams’ Jake Ounsted is headed to NCAA Div. 1 UMass. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

NCAA

DIV. 1

PORTLAND STATE

Brayden Dickey (6-5 WR, North Vancouver-Carson Graham, Washington)

MASSACHUSETTS

Jake Ounsted (6-1 DL, Victoria-Mt. Douglas)

After scoring the final two points of the 2017 B.C. high school football season, New West’s Lucas Sabau begins his collegiate career this fall with Simon Fraser. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

DIV. 2

SIMON FRASER

Griffin O’Connor (6-2 DL, Surrey-Lord Tweedsmuir), Davion Dixon (6-2 DT, Seattle-O’Dea), Thomas Bambrick (6-1 DT, Santa Clarita (Cal.)-Hart), Rochon Bhattacharya (5-11 CB, New Westminster, West Hills), Tank Brewster (6-2 DE, Snoqualmie (Wash.)-Mount Si), Reuben Buchanan (6-1 OL, Vancouver-Notre Dame, McMaster), Ethan Calapp (6-2 OL, Spanaway (Wash.)-Bethel), Harrison Copoloff (6-2 TE, Scottsdale (Ariz.)-Notre Dame Prep), Evan Currie (6-2 DB, North Vancouver-Handsworth), Nathan Frenette (6-3 OL, Abbotsford-W.J. Mouat), Wyatt Gardner (6-2 OL, Snohomish (Wash.), Santa Barbara), Nick Giffen (6-5 OL, Surrey-Holy Cross), Mason Glover (5-9 CB, Covington (Wash.)-Kentwood), Dylan Hartman (6-4 R, Tacoma (Wash.)-Stadium), Nate Hunt (6-3 QB, Surrey-Holy Cross), Wayne Johnson (6-0 DE, Seattle (Wash.)-O’Dea), Cameron Kendall (5-10 CB, Olympia, Wash.), Casey Kendall (5-11 CB, Olympia, Wash.), Bowen McConville (6-1 DE, 235, Burien, (Wash.)-Kennedy Catholic), Robert Meadors (6-0 R, Vancouver (Wash.)-Heritage), Kees Metselaar (6-2 P/K, Port Orchard (Wash.)-South Kitsap), Reace Mok (5-7 RB, Richmond-Hugh Boyd), Isaac Muckian (6-0 LB, Olympia, Wash.); Jason Nelson (5-9 RB, Tracy, Cal., San Joaquin Delta), Drew Nicholson (6-2 LB, Bothell, Wash.), Devin O’Hea (6-1 R, North Vancouver-Argyle), Tyler Oliver (5-11 R, Tacoma (Wash.)-Stadium), Lucas Sabau (5-10 RB, New Westminster); Justin Seiber (6-3 QB, Covington (Wash.)-Kentwood), Jacob Wade (5-11 DB, Anchorage-Robert Service), Shane Ward (5-11 LB, Spanaway (Wash.)-Rogers),  Tyler Wood (6-3 OL, Fresno (Cal.)- Sunnyside, Fresno City College)

DIV. 3

BETHANY

Jacob Van Luven (6-3 TE/LB, North Delta-Seaquam)

NAIA

DAKOTA STATE

Robert Savage (5-10 DE, North Vancouver-Handsworth)

GOLF

MEN

CANADA WEST

VICTORIA

Andrew Bruce (5-10, Corner Brook, N.L.-Corner Brook Regional), Robin Conlan (6-0, Berlin, Germany-Hannibal LaGrange), John Morrow (5-10, Delta, -South Delta)

NCAA

SIMON FRASER

Jordan Bean (6-0 LS, Canmore (Alta.) Collegiate), Aidan Goodfellow (6-2 RS, Parksville-Kwalikum), Isaac Lee (5-8 RS, Coquitlam-Gleneagle), Sylvain Ruest (5-10 RS, Winnipeg-Centre scolaire Léo-Rémillard)

MINOT STATE

Braden Cooper (5-9, Vernon)

NAIA

UBC

Ethan de Graaf (6-0, Edmonton-St. Francis Xavier), Kai Iguchi (6-0, Banff (Alta.) Community), Andy Kim (6-0, Langley-Walnut Grove)

CORBAN

Nick Torry (Comox-Highland)

WOMEN

CANADA WEST

VICTORIA
Sukriti Harjai (5-1, Niagara Fall, Ont.-Saint Michael Catholic)

NCAA

SIMON FRASER

Shirin Anjarwalla (5-5 LS, Nanaimo-Dover Bay), Rebecca Jiang (5-9 RS, Langley-Walnut Grove)

NAIA

UBC

Esther Lee (5-5, Maple Ridge)

HOCKEY

WOMEN

U SPORTS

CANADA WEST

CALGARY

Priya Sidhu (F, Surrey, Vancouver Comets)

UBC

Emma Hall (5-5 F, Maple Ridge), Hannah Koroll (5-8 D, Saskatoon-Holy Cross), Rylind MacKinnon (5-10 D, Devon (Alta.)-John Maland), Ashley McFadden (5-8 F, Winnipeg-St. Mary’s)

AUS

ST. FRANCIS XAVIER

Kaya Brossard (5-4 LW, North Vancouver-Collingwood)

NCAA

CONNECTICUT

Danika Pasqua (5-7 C, Langley-Walnut Grove)

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

CALGARY

Cal Babych (5-10 F,North Vancouver, Nanaimo Clippers)

LETHBRIDGE

Taz Burman (6-1 G, Vancouver Technical, Nanaimo Clippers (BCHL))

MACEWAN

Nic Correale (5-8 F, Kelowna, Camrose (AJHL))

UBC

Patrick Dea (5-11 G, St. Albert (Alta.) Catholic, Tri-City Americans (WHL)), Maxwell James (6-4 LW, Kamloops-Valleyview, Tri-City Americans (WHL)), Steven Hodges (6-0 C, South Delta, Manchester Monarchs (ECHL)), Colton Kehler (5-9 RW/C, Port Coquitlam-Riverside, Edmonton Oil Kings (WHL))

AUS

NEW BRUNSWICK

Joe Gatenby (6-0 D, Kelowna, Atlanta Gladiators (ECHL))

LACROSSE

MEN

NCAA

CAL POLY

Owen Works (Victoria-Claremont)

MARYSVILLE

Ethan Symons (5-8, Abbotsford-MEI)

TUSCULUM

Nathan Clark (Victoria-Claremont), Matt Perry (Victoria-Claremont)

YALE

Skyler Wilson (Victoria-Claremont), Griffin Wilson (Victoria-Claremont)

ROWING

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

VICTORIA

Liam Carson (6-2 sweep/scull, Mill Bay-Brentwood College), Oliver Wilson (6-0 sweep/scull, Mill Bay-Brentwood College), Mathijs van Battensburg (6-3 sweep/scull, Mill Bay-Brentwood College), Ford Clapperton (Calgary RC), Findley Duncan (Ottawa RC), Matthew Gall (Nanaimo Christian), Carter Genge (Edmonton-Jasper Place), Karl Hare (Calgary-William Aberhart), Lucas Hoelscher (Victoria-Glenyon Norfolk), Timothy Lawrence (Rothesay, NB-Kennebecasis RC), Bryce Lau (Vancouver-Vancouver RC), Harrison Loveday (Victoria-Stelly’s), Benn MacGregor (Toronto-Hanlan RC), Darian McDonald (Victoria-Claremont Sports Institute), Joseph Peers (Stephen F. Austin), Jacob Phillips (Mill Bay-Brentwood College), Jack Plater (Victoria-Claremont Sports Institute), Chris Rusin (Pelham, Ont.-E.L. Crossley), Ben Sammons (Sidney-Parkland), Spencer Steen (Toronto-Argos RC)

OUA

QUEEN’S

Jamal Hasan (6-0 sweep/scull, Mill Bay-Brentwood College)

WESTERN

Benett Layton (6-3 sweeps/scull, Mill Bay-Brentwood College)

NCAA

GEORGE WASHINGTON

Riley Toporowski (6-5 sweep, Mill Bay-Brentwood College)

SAN DIEGO

Logan Posely (6-0 sweep/scull, Mill Bay-Brentwood College)

WOMEN

U SPORTS

CANADA WEST

UBC

Emma Holmes (5-2 cox, Mill Bay-Brentwood College)

Jarvis Dashkewytch heads to the University of Victoria to begin his university rugby career. (Photo: Simon Watts/www.bwmedia.co.nz)

RUGBY

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

VICTORIA

Jarvis Dashkewytch (6-3, Victoria-CSS/Lambrick Park)

OUA

QUEEN’S

James Macdonald (5-10 FB, Shawnigan Lake)

WESTERN

Sean Moynahan (6-1 Hook, Robert Bateman)

WOMEN

CANADA WEST

UBC

Madison Blusson (5-9 Flank/Second row, Williams Lake-Lake City), Emma Feldinger (6-0 Lock, Williams Lake-Lake City), Charlotte Ketchen (5-4 Flanker, North Vancouver-Carson Graham), Kally King (5-7 Full-back, Kamloops-Norkam), Nicole Simoneau (5-7 Prop, Edmonton-Vimy Ridge), Rori Wood (6-0 Lock/Prop, Sooke-Edward Milne

AUS

ACADIA

Valerie Wideski (5-11 Prop, Richmond-Steveston-London)

RUGBY (sevens)

FRASER VALLEY

Sophia Belsher (5-3, Abbotsford-Robert Bateman), Natalia Benedik (5-7, Chilliwack-Highroad Academy), Kristen Cobb (5-10, Abbotsford), Hunter Czeppel (5-5, Abbotsford-Robert Bateman), Sarbjot Gill (5-6, Abbotsford-Rick Hansen), Melissa Jongedijk (5-7, South Surrey-Earl Marriott), Shaina Rowland (5-7, Langley-Brookswood), Tatiana Wickham-Foxwell (5-7, West Kelowna-Mt. Boucherie)

SOCCER

MEN

NCAA

DIV. 1

MEMPHIS

Gurman Sangha (6-1, Whitecaps, Vancouver-University Hill)

OREGON STATE

Glorie Amanda (5-11 F, Whitecaps-Burnaby Central)

TEXAS-RIO GRANDE VALLEY

Trevor Schneider (6-0, Whitecaps, Vancouver-University Hill)

TEMPLE

Andres Charles Barrera (5-11 D/M, Whitecaps-Burnaby Central)

VERMONT

Theo Blair (6-3 F/M, Whitecaps-Burnaby Central)

WESTERN MICHIGAN

Nikos Papakriakopoulos (6-1, Whitecaps, Vancouver-University Hill)

Former Canadian Under-17 goalkeeper Luciano Trasolini of Burnaby is now headed from Kansas to Simon Fraser. (Photo courtesy Canada Soccer)

DIV. 2

GNAC

SIMON FRASER

Brandon Bassi (6-4 D, North Delta), Samuel Boppart (6-1 GK, North Vancouver-St. Thomas Aquinas), Quinn Dawson (6-2 MF, Coquitlam-Dr. Charles Best, Douglas College), Florian Langenegger (6-0 D/M, Eberfing, Den.-Gymnasium Weilheim, South Carolina Upstate, Germany-TSV 1865 Murnau), Joost Mangert (6-3 D, Rotterdam, NL-Montessori Lyceum Rotterdam, S.B.V. Excelsior Rotterdam); Tudor Mihaila (5-7 D, Pitt Meadows-École des Pionniers de Maillardville), Luciano Trasolini (6-1 GK, Burnaby Central, Barton CC, Whitecaps Residency)

Panorama Ridge’s Sahil Dhindsa (left) will begin his collegiate career this fall in Abbotsford with the Fraser Valley Cascades. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

U SPORTS

CANADA WEST

FRASER VALLEY

Rajan Bains (5-11 M, North Surrey, UBC), Sahil Dhindsa (6-0 M, Surrey-Panorama Ridge), Samuel Enchelmaier (5-9 D, Surrey-Fraser Heights), Kyle Gibson (6-0 D, North Delta-Seaquam), Avi Kumar (5-8 D, Surrey-L.A. Matheson), Mikael Mainella (6-1 F, Surrey-Fraser Heights), Joben Mander (6-0 GK, North Surrey), Andrew Peat (6-3 F, Port Coquitlam-Terry Fox), Sahib Sidhu (6-3 D, Surrey-Fleetwood Park), Anthony Vega (5-9 M, New Westminster), Trevor Zanatta (6-1 M, Port Coquitlam-Archbishop Carney)

LETHBRIDGE

Alasdair Coyle (6-0 M, Langley-Walnut Grove), Mahek Gill (Abbotsford Traditional)

GRANT MACEWAN

Malcolm Stafford (5-8 M, Chilliwack-Sardis), Jeevan Dhillon (5-9 F, Abbotsford), Liam Creek (5-9 F/D, Courtenay-G.P. Vanier), Hans Haagerup (6-2 GK, Comox-Highland), Cohnan Kotarski (5-9 M, Maple Ridge-Garibaldi)

THOMPSON RIVERS

Jackson Gardner (6-1 GK,Chilliwack -Sardis) Stanley Obinna (6-2 W, Kristiansand Norway-Grim Ungdomskole) Kolton Storzuk (5-8 D, Kamloops-Valleyview, UFV), Masen Fernandes (5-9 M, Kamloops-Sa-Hali, Midfield College (NAIA), Dylan Hooper (6-0 F/M, Winnipeg-West Kildonan)

TRINITY WESTERN

Bryce Prochnau (5-10 D, MacEwan), Noah Kroeker (6-1 D, Calgary-Centennial), Eric Aujla (5-11 M, Langley Fundamental), Brennen Slawter (5-10 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Luke Fulton (6-1 F, Surrey-Pacific Academy), Jackson Tompson (6-2 F, Langley Fundamental), Jackson Turner (6-0 D, Langley Fundamental), Skylar Yoshimoto (5-6, D, Honolulu-Kaimuki Christian)

Thomas Gardner of North Vancouver’s Argyle Secondary shakes hands with his new head coach, UBC’s Mike Mosher, after signing on for a Canada West soccer career on the Point Grey campus earlier this year. (Photo property of UBC athletics)

UBC

Nicholas Fussell (M, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps FC Residency), Thomas Gardner (5-9 M, North Vancouver-Argyle, Vancouver Whitecaps FC 2), Tariq Gareau (5-8 D, Oakville (Ont.)-Abbey Park, North Mississauga SC), Daniel Kaiser (6-0 D, Vancouver Whitecaps FC Residency, Calgary Foothills FC)

UBC OKANAGAN

Matthew Brown (6-0 D, Surry-Semiahmoo), Tyler Dhillon (6-0, D, Surrey- Semiahmoo), Jayden Jordan (6-1 F, Richmond-R.A. McMath), Tali Romero (5-11 M, Vancouver-Burnaby Central), Sidrit Vukaj (5-10 S, Surrey-Fleetwood Park), Christian Wood (6-0, M, Calgary- Central Memorial High)

UNBC

Daniel Zadravec (6-2 GK, Victoria-Reynolds), Luke Brbot (CB, Prince George-D.P. Todd), Michael Henman (F, Victoria-Reynolds), Anthony Preston (M, Prince George-Duchess Park), Theo Weismiller (M/F, Victoria,-Reynolds)

VICTORIA

Griffin Fougner-Rukus (5-11 D, Mill Bay-Brentwood College), Matteo Ventura (6-0 F/M, Victoria-Reynolds), Matt Hobson (5-10 D/M, Surrey-Fleetwood Park), Niko Cristante (5-10 D, Nanaimo-Vancouver Island), Rees Goertzen (6-2 F, Victoria-Mount Douglas), Evan Wills (5-8 D/M, Victoria-Reynolds), Sergio Duran (5-9 M, Victoria-Reynolds)

OUA

ALGOMA

Kevin Picard (6-3 GK, Maple Ridge-Thomas Haney)

BROCK

Braden Young (5-8 M, Langley Walnut Grove), Max Kensett (6-3 D, North Vancouver-Argyle)

QUEEN’S

Nick Alie Day (5-6 M, Vancouver College), Daniel Lee (5-10 D, Surrey-Fraser Heights)

CCAA

PAC WEST

CAPILANO

Matej Grgic (F/M, Surrey-Seaquam), Ty Griffith (North Vancouver-Sentinel), Aidan Haigh (5-7 M, Saltspring Island-Gulf Islands, Quest), Ahmed Kamel (5-10 M, Cairo, Egypt-Orouba Language School, Quest), Luca Locascio (6-0 CB/FB, Vancouver Technical, Langara), JB Mceown (5-11 M, Vancouver-Magee, Quest), Bryce Millway (5-8 MF, Vancouver-Eric Hamber, McMaster), Jeremy Monn (6-1 F, Smithers-College Heights, Quest), Vik Puri (5-10 D/M, Delta, Quest), Aleks Radovanovic (5-9 F, Vancouver Technical, Langara), Andrew Shoring (5-9 M/WB, North Vancouver-Argyle, UBC), Eric Swanson (5-8 CB/WB, South Delta, UBC), Julien Yanou (WB/WS, Vancouver-Sir Winston Churchill)

After helping his school to the B.C. AAA title, Quinn Desaulniers (8) of Coquitlam’s Dr. Charles Best begins the second phase of his soccer career this fall in New Westminster with the Douglas College Royals. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

DOUGLAS

Karn Sahota (6-3 GK, Surrey-Fleetwood Park), Quintin Desaulniers (6-2 M, Coquitlam-Dr. Charles Best),  Brayden Rose (5-8 D, Coquitlam-Dr. Charles Best), Jason Longia (5-8 F, Surrey-Panorama Ridge), Jaxon Bain (6-0 D-Port Coquitlam-Terry Fox), Ishar Bains (6-1 M, Surrey-Clayton Heights)

LANGARA

Mico Medjed (5-11 F, Vancouver-Killarney), Zienn Burgess (6-2 GK, Vancouver-Killarney), Matteo Ribecca (5-10 F, Vancouver-Kitsilano), Morgan Weddell (6-1 F, Whistler), Peter Whyte (6-2 GK, Vancouver-Prince of Wales), Devon Gautreau (5-10 D, Vancouver College), Anmol Singh (6-2 CB, Vancouver-Sir Winston Churchill), Emmanuel Ekeh (5-9 F, Surrey-Tamanawis), Micheal Owusu-Baffour (6-3 F, Accra Academy), Kalifah Dukuly (5-9 M, Burnaby-Bryne Creek), Matias Guedes (5-11 W, Uruguay), Jordan Rizo (6-3 W, Coquitlam-Dr. Charles Best)

NAIA

ROCKY MOUNTAIN

Lachlan Gilchrist-Blackwood (5-10 M, Chilliwack-Sardis)

NJCAA

NWAC

EDMONDS

Zack Ashley (M, Maple Ridge)

PENINSULA

Evan Scholes (6-3 GK, Kelowna-Rutland)

NCCAA

PROVIDENCE

Kaine Dreaver (F/M, Duncan-Cowichan)

Vancouver Whitecaps’ Saje Brar will get her kicks in the Ivy League beginning this fall as she joins the Yale Bulldogs. (Photo property of Vancouver Whitecaps FC)

WOMEN

NCAA

DIV. 1

ILLINOIS

Ashley Cathro (5-7 FB, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

ILLINOIS STATE

Priya Gillan (5-8 GK, Surrey-Semiahmoo)

INDIANA

Caitlin Arbuckle (5-7 GK, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

KANSAS

Kaela Hansen (5-7 CB/M, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

LOUISIANA STATE

Reese Moffatt (5-6 D, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

MEMPHIS

Tanya Boychuk (5-7 F/M, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

NEBRASKA

Dakota Chan (5-4 M, Richmond-R.A. McMath)

NORTHWESTERN STATE

Jalen Donaldson (5-3, Richmond-R.A. McMath)

RICE

Ziyana Samanani (6-0 D, Port Moody)

TEXAS

Julia Grosso (5-8 M, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps), Emma Regan (5-5 FB, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

UTAH VALLEY

Madeline Moore (5-9 M, Port Moody-Heritage Woods)

WASHINGTON STATE

Ebony Clarke (Richmond-R.C. Palmer)

YALE

Saje Brar (F/M, Burnaby Central, Vancouver Whitecaps)

Danae Robillard (left), helped the Centennial Centaurs win the B.C. senior girls AAA soccer title in June. Now, it’s off to an NCAA career at Simon Fraser. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

NCAA DIV. 2

SIMON FRASER

Gabrielle Brissette (5-6 D/MF, Calgary-Village School Albion), Kayla Goncalves (5-4 D/MF, Vaughan (Ont.)-Bill Crothers), Hayli Huhta (5-5 MF, Marysville (Wash.)-Getchell), Danae Robillard (5-4 MF, Coquitlam-Centennial), Katie MacEwen (5-7 D/MF, Langley-Walnut Grove), Teagan Mackay (5-5 F, North Vancouver-Argyle), Nicole Anderson (5-6 GK, Eagle (Idaho)-Bishop Kelly), Paige Gingras (5-7 D, Surrey-Fraser Heights)

BLACK HILLS STATE

Taylor Brett (5-9 D/M, Langley Fundamental)

Brookswood’s Tavia Jasper was a pretty awesome basketball player, but come the fall, she becomes a full-time soccer player for the UFV Cascades. (Varsity Letters photo by Howard Tsumura)

U SPORTS

CANADA WEST

FRASER VALLEY

Daniella Bavaro (5-1 M, Coquitlam-Dr. Charles Best), Vanita Bhullar (5-4 M, North Delta), Claudia Daboin (5-9 D, Calgary-Western Canada), Kate Fisher (5-7 M, Powell River-Brooks), Nikki Gregory (5-5 F, Chilliwack-Sardis), Tavia Jasper (5-6 M, Langley-Brookswood), Cailin Letkemann (5-4 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Andrea Perkovic (5-8 GK, Calgary-Bishop Carroll), Jashan Sandhar (5-7 F, North Delta), Mackenzie Silbernagel (5-4 F, Chilliwack-Sardis)

LETHBRIDGE

Chelsey Galbraith (5-8 GK, Vancouver-Lord Byng), Kaleigh Harris (F, Port Hardy), Michaela Jacobsen (D, Kelowna-Mt. Boucherie), Cameron Kearns (M, Courtenay-Mark R. Isfeld), Hanna Quinn (GK, Nelson-L.V. Rogers), Hailey Waterhouse (F, Abbotsford)

MACEWAN

Maya Morrell (5-10 F, Van Tech)

MANITOBA

Karina Bagi (GK, Kelowna-Okanagan Mission)

REGINA

Camryn Beaumont (5-2 D, Vernon-Clarence Fulton), Grace Miller (Kamloops-St. Ann’s Academy)

THOMPSON RIVERS

Avery Gilbert ( 5-5 M, Kamloops-Sa-Hali), Julia Burkart (5-5 D, Nelson-LV Rogers), Chantal Gammie (5-6 F, Smithers), Ainsley Grether (5-6 D/M, Kamloops-NorKam), Marissa Young (5-7 GK, Calgary-James Fowler)

TRINITY WESTERN

MaKenna Dieterich (5-8 F, Langley Fundamental), Sydnie Duquette, (5-4 M, Winnipeg-Glenlawn Collegiate), Sierra Halldorson (5-6 M, Winnipeg-Glenlawn Collegiate), Theresa Hicks, (5-8 M/F, Surrey-Clayton Heights), Maddie Low (5-6 F, Coquitlam-Heritage Woods), Hannah Miller (5-7 GK, Langley Christian), Olivia Nicol (5-7 GK, Chilliwack-Sardis), Ella Sutton, (5-8 GK, Coquitlam-Dr. Charles Best), Katie Ward (5-4 M, Abbotsford-MEI), Shaila Weflen (5-4 F, Chilliwack-Sardis)

UBC

Sabrina Anderson (5-10 M, Langley-R.E. Mountain), Sophie Damian (5-4 D, North Vancouver-Windsor), Sarah Johns (6-0 GK, Calgary-Notre Dame), Mikaela Recchia (5-4 M, Woodbridge (Ont.)-Emily Carr), Taylor Reynolds (5-11 D, Winnipeg-Vincent Massey Collegiate), Janika Sangha (5-8 M, Vancouver-Stratford Hall), Katalin Tolnai (5-8 F/M, Toronto-St. Joseph’s)

The UBC Okanagan Heat’s incoming class of women’s soccer recruits is 10 strong for the 2018 Canada West campaign. (Photo courtesy UBC Okanagan athletics)

UBC OKANAGAN

Jessica Ambrosio (5-4 F, Vancouver-Notre Dame), Kate Cartwright (5-5 M, Kamloops-Westsyde), Linnaea Cassidy (5-7 M, New Westminster), Leah Favaro (5-3 D, Coquitlam-Dr. Charles Best), Aurora Gardiner (5-8 M, Calgary-Bishop O-Byrne), Iona Lawson (5-7 GK, Calgary- Crescent Heights High), Maya Lewis (5-11 CB, Port Moody-Dr. Charles Best), Lauryn Padmoroff (6-1 CB, North Vancouver-Carson Graham), Emma Terrillon (5-7 GK, North Vancouver-Carson Graham), Emmy Williams (5-3 M, Salmon Arm)

UNBC

Lydia Lavigne (5-3 F, Vernon), Kiana Swift (M, Victoria-Mt. Douglas), Sofia Jones ( F, City College of San Francisco), Sara Zuccaro (M, Nanaimo-Dover Bay), Robyn Zinkan (M, Nanaimo-Frances Kelsey), Jenna Wild (M, Victoria-Pacific Christian)

VICTORIA

Abby MacKenzie (5-2 D, Victoria-Reynolds), Emma Dewit (5-8 F, Duncan-Cowichan), Mackenzie Ringrose (5-8 F, Edmonton-Strathcona), Alison Martin (5-3 F, Calgary-William Aberhart), Annalyn Kind (5-4 F, Victoria-Reynolds), Emma Skalik (5-5 M, Campbell River, -Carihi), Taylor Bercic (5-4 F, Delta , Seaquam)

OUA

ONTARIO INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Ashlynne Koly (5-3 M, Vancouver-Kitsilano)

QUEEN’S

Alexandra Lockwood (5-4 M, Vernon-Kalamalka)

Chloe Korol-Filbey (5-9 M, Victoria-Glenlyon-Norfolk)

TORONTO

Madeline Nardin (Vancouver-Kitsilano), Siena Porth (Burnaby-Alpha)

RSEQ

BISHOPS

Ella Lee (5-5 GK, Vancouver-Sir Winston Churchill)

AUS

ACADIA

Jessica Hunt (5-5 M, Langley-Walnut Grove)

ST. FRANCIS XAVIER

Olivia Selentin (5-9 D, Courtenay-Mark Isfeld)

ST. MARY’S

Anelise Karakostas (5-4 M, Vancouver-Kitsilano), Anna Erikson (5-4 M/S, Kelowna-Okanagan-Mission), Kyanna Gilks (5-6 GK, Victoria-Reynolds)

CCAA

PAC WEST

CAPILANO

Michelle Aason (M, Vancouver Technical), Alanah Dulong (FB, North Vancouver-Seycove), Mckayla Haywood (F/M, Coquitlam-Terry Fox), Kenya Hough (CM, Abbotsford-WJ Mouat), Aynsley Hurtado (M, North Vancouver-Handsworth), Katelyn McIlhiney (GK, Maple Ridge-Westview), Isabella Pires (D, Burnaby Mountain), Holly Ruffalls (CB, North Vancouver-Handsworth), Jessika Thaler (F, Abbotsford-Yale), Jazmin Virk (CB, Surrey-Lord Tweedsmuir)

DOUGLAS

Sofia Flores-Aguilera (5-5 F, Surrey-Enver Creek), Hannah dela Cruz (5-7 D, South Delta), Rebecca Shima (5-2 D, Surrey-Clayton Heights), Jasmine Mangat (5-3 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Paris Cheramy (5-5 M, Surrey-Panorama Ridge), Emma Thomas (5-7 M, Port Coquitlam-Terry Fox), Mikaela Montagano (5-5 M, Burnaby-St. Thomas More), Halle Bottrell (5-6 G, Langley-R.E. Mountain)

Bianca Bettamin (left) of Coquitlam’s Centennial Centaurs begins her CCAA career this September in Vancouver as a member of the PacWest’s Langara Falcons. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

LANGARA

Violet Bacon (5-7 D/F, Surrey Christian,UBCO), Bianca Bettamin (5-2 M, Coquitlam-Centennial), Gabriella Turner (5-5 M, Coquitlam-Dr. Charles Best), Gabby Zenone (5-5 M/F, Vancouver-Notre Dame), Emilie Sherritt (5-4 F, Richmond-R.A. McMath), Casey Hudson (5-8 D, Delta), Lauren Dickson (5-7 M/F, Richmond-R.A. McMath), Sarah Anna De Francesco (5-5 D, Burnaby-Carver Christian), Jaya Sharma (5-6 D/M, Coquitlam-Centennial), Aneesha Hothi (5-9 M, Vancouver-Sir Winston Churchill), Olivia Austin (5-8 GK, Vancouver-Notre Dame)

VANCOUVER ISLAND

Cara Dunlop (5-7 M, Nanaimo-Dover Bay), Haven Bouma (5-7 F, Ladysmith-Ladysmith)

ACAC

GRAND PRAIRIE

Sydney Embleton (5-3 F, Vernon)

NCCAA

PROVIDENCE

Claire Yager (5-10, D, Langley Christian), Sofia Beltrame (F, Abbotsford-John Brebeuf Regional), Caleigh Peden (D, Maple Ridge-Samuel Robertson Technical), Katerina Cook (M, Victoria-Spectrum)

NJCAA

NWAC

PENINSULA

Toni Powsey (D, Comox-Highland)

SOFTBALL

NCAA

DIV. 1

HAWAII

Izzy Dino (6-2 P, West Vancouver)

DIV. 2

SIMON FRASER

Annika Lundrigan (5-7 SS/2B, Carlsbad (Cal.)-Sage Creek), Georgia Ogg (5-2 UT, Surrey-Earl Marriott), Mackenzie Quinn (5-6 OF, Abbotsford-Yale), Bonnie Whitford (5-9 OF, Surrey–Earl Marriott), Anissa Zacharczuk (5-8 UT, Kitchener (Ont.)-Waterloo Collegiate Institute)

CONCORDIA

Leah Fortin (6-0 3B/P, Langley-Walnut Grove), Kate Meredith (1B/3B, Abbotsford-Yale)

NAIA

UBC

Damara Begin (5-10 P, South Delta, Central Florida), Jordan Britten-Yung (5-6 C/Utility, Richmond-Steveston-London, Douglas), Cassa Courtney (5-6 Utility, Surrey-Enver Creek, Douglas), Gabby Freer (5-3 OF, Victoria-St. Michaels), Kaia Gyorfi (5-8 P/Utility, Victoria-St. Michaels), Avery Hilpert (5-3 IF/OF, Kitchener-Waterloo (Ont.) Collegiate & Vocational), Shelby Kempel (5-5 P/OF, Waterloo (Ont.)-St. David Catholic), Nicole Salas (5-6 C/IF, South Delta), Mia Valcke (5-9 OF, Stratford (Ont.)-St. Michael Catholic)

NJCAA

GALVESTON COLLEGE (Texas)

Rachel Bobroske (5-7 2B/OF, Victoria-Lambrick Park), Carmen Eilertsen (5-3 LHP/OF, Victoria-Lambrick Park), Ruby Ortlieb (5-11 LHP/1B/OF, Victoria-Lambrick Park)

NORTH IDAHO

Emma Profili (5-4 1B/RF, Trail-J.L Crowe)

Ruishen Yu, caught in action at the recent Mel Zajak Invitational, joins the UBC Thunderbirds in the fall. (Rich Lam/UBC Athletics Photo)

SWIMMING

MEN

CANADA WEST

CALGARY

Dan Gerlach (6-2 Backstroke, St. Albert (Alta.)-Paul Kane, UBC)

THOMPSON RIVERS 

Tanner Douglas (6-3 Kamloops-Sa-Hali), Ryley McCrae (6-1, Kamloops-Sa-Hali)

UBC

Taila Brown (6-0 Freestyle, Toronto-York Mills Collegiate), Martin Dimitrov (6-2 Freestyle/butterfly, New Westminster), Laird Douglas (6-4 Individual medley/backstroke, Calgary-Bishop Carroll), Justin Konik (6-2 Freestyle/butterfly, St. Catharines (Ont.)-Sir Winston Churchill), Dmitriy Lim (5-7 Butterfly/freestyle, Burnaby North), Isak Nash (6-5 Backstroke/freestyle, Calgary-Western Canada), Alex Pratt (6-4 Freestyle, Calgary-Western Canada), Victor Pliuskaitis (5-10 Freestyle, Ashburn (Va.)-Briar Woods), Brodie Young (6-2 Individual medley/freestyle/breaststroke, Port Moody-Heritage Woods), Ruishen Yu (6-2 Breaststroke, Surrey-Fraser Heights)

VICTORIA

Riley Wilkins (5-10, Oakville, Ont.-Abbey Park), Padric McKervill (6-3, Moncton, NB-Bernice McNaughton), Jack Savage (6-0, South Kamloops)

NCAA

SIMON FRASER

Mathew Fuller (200, 400, FR, Victoria-Stelly’s), Collyn Gagne (400, 200 IM, 1500 FR, 200 BK, Oakville (Ont.)-Iroquois Ridge), Rafik Jiwa (200 Fly, Belleville (Ont.)-Nicholson), Micah Lau (200, 400, 800, 1500 FR, Burnaby-Moscrop), Antonio Marino (200 BR, IM, Naples (Italy)-Liceo Classico-Scientifico, North Texas), Kyriakos Papaggelis (FR, Glyfada (Greece)-American College Of Greece), George Vougiatzis (FR, American College Of Greece), Alex Woinoski (FR, Burnaby Mountian), Jimmy Zhang (FR, West Vancouver-Sentinel)

WOMEN

NCAA

SIMON FRASER

Marina Cummiskey (200, 100 FR, 100 fly, Kodiak (Alaska)), Jordan Doner (50, 100 BR, Newmarket (Ont.)), Kaylie Hardman (fly, IM, Winnipeg-Grant Park), Kennedy Loewen (BK, IM, High River (Alta.)-Highwood), Tassa Marchese (100 FR, Edmonton-Strathcona Composite), Katie Rosychuk (200, 400 FR, Edmonton-Strathcona Composite), Hattie Sun (200, 100 FLY, Coquitlam-Dr. Charles Best), Victoria  von Sacken Nash  (BR, Victoria-Spectrum), Sara Whelan  (FR, Port Coquitlam-Riverside)

CANADA WEST

CALGARY

Alicia Eisen (freestyle, Victoria-Claremont), Mackenzie Wallich (Individual medley, Penticton)

THOMPSON RIVERS 

Emily Dagasso (5-6, Kamloops-St. Ann’s Academy)

UBC

Rachael Anderson (5-6 Breaststroke/individual medley, Cambridge (Ont.)-Galt Collegiate Institute), Miranda Kasko (5-6 Freestyle/backstroke, Okotoks (Alta.)-Holy Trinity Academy)

VICTORIA

Alice Gentleman (5-8, Calgary-Western Canada),Lauren Taylor (6-2, Brighton, Ont.-East Northumberland), Jamie Lee Hellard (5-9, Victoria-Claremont), Grace Johnson (5-7, Burlington, Ont.-Notre Dame Catholic)  

TENNIS

NCAA

SACRAMENTO STATE

Jayden Nielsen (5-9, Port Moody-Heritage Woods)

West Vancouver’s Megan Roxby continues the Clan’s tradition of title-contending women’s middle-distance teams when she joins Simon Fraser this fall. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

WOMEN

NCAA

DIV. 1

ARIZONA

Alexa Porpaczy (5-11, high jump, Surrey-Semiahmoo)

BOISE STATE

Justine Stecko (XC, middle distance, Victoria-Oak Bay)

IDAHO

Aaryanna Kurucz (hurdles, Maple Ridge)

IOWA STATE

Katarina Vlahovic (hurdles, Surrey-Fraser Heights)

OREGON STATE

Grace Fetherstonhaugh (middle distance, New Westminster)

VILLANOVA

Taryn O’Neill (middle distance, Lake Country-George Elliott)

WASHINGTON

Madison Heisterman (5-7, Mill Bay-Brentwood College)

DIV. 2

GNAC

SIMON FRASER

Emily Morley (multi, sprints, sprint hurdles, Maple Ridge), Megan Roxby (XC, middle distance, West Vancouver)

High jumper Trinity Hansma of Armstrong’s Pleasant Valley gears up for a collegiate track career with the UBC Thunderbirds. (Photo by Wilson Wong property of UBC athletics)

U SPORTS

CANADA WEST

THOMPSON RIVERS (XC)

Kristen Hansen (5-6, St. Albert (Alta.)-Bellerose Composite, Concordia, NAIT (ACAC), Emily Young (5-3 North Vancouver-Carson Graham, Douglas (PacWest)), Brooklyn Higgs (5-7 Squamish-Coast Mountain Academy)

TRINITY WESTERN

Anna Bartlett (distance, Sisters, Ore.), Eliyah Brawdy (distance, Smithers), Kayla Weltzin (distance, Langley-Brookswood) Christina Sevsek (distance, Surrey-Clayton Heights, Guelph), Julie Sevsek (distance, Surrey-Clayton Heights, Guelph), Tamara Alexander (long jump, Abbotsford-MEI), Amanda Moore (sprints, Surrey-Lord Tweedsmuir)

UBC

Annika Austin (5-6 Distance, Vancouver-Kitsilano), Holly Bachman (5-8 Distance, Whitby (Ont.)-Donald A. Wilson), Kyra Danielson (5-7 Race walk, Vancouver-Killarney), Audrey Fox (5-4 Race walk, New Rochelle (N.Y.)), Trinity Hansma (5-9 High jump, Armstrong-Pleasant Valley), Julie Kawai (5-7 Heptathlon/jumps, Vancouver-Magee), Joean Lu (5-2 Race walk, Vancouver-Killarney), Giovanna Janes (5-8 Javelin, Burnaby-St. Thomas More), Sienna Lalonde (5-5, Sprints/hurdles, Grimsby (Ont.)), Jv Patry-Smith (5-6 Throws, Port Coquitlam-Terry Fox), Jessica Urban (5-6 Jumps/sprints, Vancouver-Little Flower Academy)

VICTORIA

Sophie Sigfstead (Edmonton-Strathcona), Haley Ribeiro (Kelowna), Caitlin Mann (Melville (Sask.) Comprehensive)

OUA

TORONTO

Jasmine Lew (jumps, sprints, Port Moody-Heritage Woods), Kristen Schulz (jumps, North Vancouver-Argyle), Kristen Lagerstrom (jumps, Pitt Meadows), Bryn Walsh (PV/sprints, Kelowna)

Surrey Christian Falcons’ Kenny Blackman Jr. (centre), the B.C. high school 100m champ, joins Langley’s Trinity Western Spartans. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

THOMPSON RIVERS (XC)

Calum Carrigan (5-10, South Kamloops)

TRINITY WESTERN

Kevin Hughes (sprints, Langley), Nathanael Fehringer (distance, Meridian, Idaho-Cole Valley Christian), Praise Olatoke (sprints, Glasgow, Scotland-Bellahouston Academy), Sam Prevost (sprints, Vancouver-Eric Hamber), Kenny Blackman (sprints, Surrey Christian)

Top thrower Rowan Hamilton of Sardis Secondary, is set to join the UBC Thunderbirds this fall. (Photo by Wilson Wong property of UBC athletics)

UBC

Egidio Cantarella (5-10 Sprints, Vancouver College), Paul Fisher (5-9 Hurdles/Middle distance, Vancouver-Sir Charles Tupper), Liam Gatensby (5-9 Sprints, Victoria-Oak Bay), Sion Griffiths (6-2 Javelin, Mill Bay-Brentwood College), Rowan Hamilton (6-3 Hammer/Discus, Chilliwack-Sardis), Aiden Miller (5-10 Distance, Surrey-Holy Cross), Riley Miller (5-10 Distance, Surrey-Holy Cross), Alex Pescitelli (6-1 sprints, Vancouver-West Point Grey), Conner Pierce (5-8 Sprints, Seattle Academy), Caleb Quaye (6-3 High jump, Spruce Grove (Alta.) Composite), Eric Wynands (5-9 Distance, Brockville (Ont.)-Thousand Islands, Queen’s University)

VICTORIA

Vaughn Taylor (Regina, Sask-Michael A. Riffel), Linden Kaps (Nanaimo, -Dover Bay), Gabe Vanhezewijk (Victoria-Reynolds), Owen Wright (Chilliwack-Sardis)

OUA

TORONTO

Eric Che (LJ, Richmond-J.N. Burnett)

AUS

ST. FRANCIS XAVIER

Aiden Doherty (5-9, West Vancouver)

R.E. Mountain Eagles seniors Zach (left) and Tate Wyatt will each run for the Memphis Tigers beginning this fall. (Photo by Wilson Wong property of UBC athletics)

NCAA

DIV. 1

GONZAGA

Jaxon Mackie (5-11 middle distance, Surrey-Earl Marriott)

MEMPHIS

Tate Wyatt (6-0 XC/middle distance, Langley-R.E. Mountain), Zach Wyatt (6-0 XC/middle distance, Langley-R.E. Mountain)

DIV. 2

SIMON FRASER

Jordan Schmidt (middle distance, Langley-R.E. Mountain), Jorrin Lenton (hurdles, Maple Ridge), Nathaniel St Romain (hurdles, Belleville (Ont.)-Nicholson Catholic), Kaito Suzuki (sprints, Tokyo-Christian Academy), Nick Bauernschmitt (middle distance, Pembroke (Ont.)-Valour), Kobe Saddler (sprints, Fitchburg (Mass.))

VOLLEYBALL

WOMEN

NCAA

FARLEIGH DICKINSON

Corina Beimers (5-10 S, Langley Christian)

OREGON STATE

Tiffany Westerberg (6-3 M, Maple Ridge)

SIMON FRASER

Kalissa Beltran (5-2 DS/L, Surrey-Semiahmoo), Tyra Anderson (5-7 OH, Surrey-Earl Marriott), Kalyn Hartmann (6-2 MB, Langley), Miriam Jauhiainen (6-2 MB, Tampere (Finland)-Kalevan Lukio)

Savannah Purdy helped lead Victoria-Belmont to back-to-back B.C. Quad A provincial crowns. Now, she takes her skills to Langley and joins the Trinity Western Spartans. (Paul Yates/Vancouver Sports Pictures)

U SPORTS

CANADA WEST

GRANT MACEWAN

Hannah May (6-0 OH, Victoria-Belmont)

MT. ROYAL

Sarah McKillican (5-11 S, Courtenay-Mark Isfeld)

SASKATCHEWAN

Julia Tregobov (5-11 RS, Surrey-Southridge)

THOMPSON RIVERS

Erin Mutch (5-9 OH, Victoria -Oak Bay), Elizabeth Lizzy Reimer (6-1 M, Edmonton (Alta.)-Harry Ainlay), Hayley McNaught (6-0 M, Woking (Alta.)-Spirit River (Alta.)-Regional Academy), Macey Hogg (6-2 M, Terrace-Caledonia), Siobhan Toal (5-10 OH,Edmonton-Strathcona Composite)

TRINITY WESTERN

Emma Gamache (5-8, Abbotsford-MEI), Savannah Purdy (6-2 OH, Victoria-Belmont), Meaghan Mealey (6-0 OH, Calgary-William Aberhart), Sedona Arabsky (6-0 M, Surrey-Lord Tweedsmuir), Olivia Heinen (5-9 S, Langley Christian, UFV)

Handsworth’s Kayla Oxland was chosen Varsity Letters’ B.C. high school girls Player of the Year this past season. Next? She joins the national title-contending UBC Thunderbirds. (Paul Yates/Vancouver Sports pictures)

UBC

Jayde Robertson (6-3 MB, South Delta, Eastern Washington), Claire Cossarini (6-2 M, Calgary-Western Canada), Danika Cowie (5-10 OH, Surrey-Earl Marriott), Jessica Goodridge (5-9 Libero, Vancouver-Little Flower Academy), Kacey Jost (5-8 OH, St. Albert (Alta.) Catholic), Cara Kovacs (5-11 OH, Vancouver-West Point Grey), Kayla Oxland (5-9 S, North Vancouver-Handsworth), Brynn Pasin (6-0 OH, Delta-Seaquam)

UBC OKANAGAN

Claudia Corneil (5-8 L, Surrey-Lord Tweedsmuir, Douglas College), Sarah Demers (6-0 S, Kelowna), Jade Bussard (6-0 LS, Red Deer-École Notre Dame), Samantha Gagnon (5-10 OH, Red Deer-École Notre Dame), Sydney Grills (6-3 OH, Vancouver-Point Grey), Stephanie Temme (6-0 OH, Kelowna)

WINNIPEG

Mikaela Cameron (5-8 S, Surrey-Lord Tweedsmuir)

OUA

GUELPH

Sasha Mechcherkerova (6-0 M, Vancouver-Sir Winston Churchill)

ROYAL MILITARY

Jojo Caverley (5-9 OH, Mission)

TORONTO

Elizabeth Bilaway (6-2 M, Burnaby-St. Thomas More), Anika Gatto (5-7 L, Burnaby-St. Thomas More)

WATERLOO

Alex Toporowski (6-2 RS/M, Mill Bay-Brentwood College)

WINDSOR

Jenny Campbell (6-0 M, South Delta)

RSEQ

MCGILL

Meaghan Smith (5-11 M, Vancouver Technical)

CCAA

PAC WEST

CAPILANO

Cate Sykes (5-8 OH/S, West Vancouver), Vanesa Gatto (5-7 L, Burnaby-St. Thomas More), Alyssa McElhinney (6-0 M/LS, Cranbrook-Mount Baker), Kelsey Towers (5-6 S/L, Coquitlam-Terry Fox)

CAMOSUN

Madyson Hautz (5-10 OH, Regina-Campbell Collegiate), Delaney Kitchen (5-9 S, Terrace-Caledonia), Julia Kretzschmar (5-9 OH, Campbell River-Timberline), Isabella McKimmie (6-0 M, Victoria)

COLLEGE OF THE ROCKIES

Sam Latrup (5-10 OH, Cranbrook-Mt. Baker), Katie Anderson (5-9 OH, Cranbrook-Mt. Baker), Abigail Taggart (5-8 OH, Surrey-Earl Marriott), Julie-Anna Schaar (6-0 M, Stoney Plain (Alta.)-Memorial Composite, Claire Sheppard (6-1 OH, St. John’s (Nfld.)-Gonzaga), Tamara Barth (5-9 OH, Cochrane (Alta.))

COLUMBIA BIBLE COLLEGE

Nicki Jonkman (5-5 , Langley Christian), Janae Bruinsma (5-8 OH, Langley Christian), Kaitlyn Falk (5-8 S, Briercrest (ACAC)), Ashleigh Rempel (5-7 S/L, Prince George-Cedars Christian), Sarah Thiessen (5-10 M, Abbotsford-Yale), Samantha Jansen (6-6 M, Salmon Arm-King’s Christian), Emma Conway (6-1 M, Abbotsford Christian), Megan Polant (5-11 OH, Surrey-Johnston Heights), Jacy Weijdeman (5-10 OH, Chilliwack-Sardis), Skylynn Cheredaryk (5-8 OH, Lethbridge (Alta.)-Chinook)

DOUGLAS COLLEGE

Jacey Neid (6-0 OH, Terrace-Caledonia), Grace Warkentin (6-0 OH, Surrey-Fraser Heights), Logan Richtor ( 5-5 L, Chetwynd), Miranda Cyr (5-7 L , Victoria-Belmont), Marina Jensen (6-3 MB, Surrey-Semiahmoo), Emma Schill (5-11 OH, Surrey-Earl Marriott, Capilano)

FRASER VALLEY

Alysha Cooper (6-0 M, Burnaby Central), Stephanie Demeules (5-6 L, Chestermere (Alta.) High), Zoe Flowers (5-10 S, Calgary-Western Canada), Kristen McBride (5-11 LS, Mission), Kate Widman (6-0 OH, Sacramento (Calif.)-C.K. McClatchy)

VANCOUVER ISLAND

Kendall Stephan (OH, Barrie (Ont.)-Eastview), Josie Heeney (L, Ingersoll College (Ont.), Portia Switzer (S, Regina-Luther College), Karoline Tormena (6-2 OH, Brusque (Brazil))

ACAC

BRIERCREST

Sarah Brownlee (5-10 S, Langley Christian)

OCAA

REDEEMER

Courtney Muller (5-9 OH, Langley Christian)

PCAC

COLLEGE OF THE DESERT

Kelsey Smith (5-10 OH/beach, South Delta)

NJCAA

CLARK (Wash.)

Laurel Davidson (Port Alberni-Alberni District)

GREEN RIVER

Jayln Hosler (5-6 S, Langley Fundamental)

BEACH

CCCAA

COLLEGE OF THE DESERT

Kendal Campbell (5-8, Surrey-Semiahmoo)

Langley Christian’s Brodie Hofer, Varsity Letters’ B.C. boys high school Player of the Year, takes his skills to the powerhouse Trinity Western Spartans. (Paul Yates, Vancouver Sports Pictures)

MEN

U SPORTS

CANADA WEST

THOMPSON RIVERS

Ryan Adams (6-7 OH, Sherwood Park (Alta.)-Archbishop Jordan), Ryan Hampe (6-6 OH/M, Prince George -Duchess Park), Sam Elgert (6-1 S, Athabasca (Alta.)-Strathcona) Evan Yakymishen (6-5 M, Sherwood Park (Alta.)-Bev Facey Community)

TRINITY WESTERN

Brodie Hofer (6-6 OH, Langley Christian)

UBC

Mike Dowhaniuk (6-5 OH, Surrey-Semiahmoo), Zeid Hamadeh (6-3 LS, Markham (Ont.)-Bill Crothers, Western University), Ben Hooker (6-4 S, Winnipeg-St. Paul’s, Western University, Volleyball Canada National Excellence Program), Gerard Murray (6-8 M, Winnipeg-St. Paul’s, Volleyball Canada National Excellence Program), Matt Neaves (6-8 OH, Calgary-Bowness), James Takken (6-4 LS/S, Univ. of Canberra Senior College Lake Ginninderra, Canberra-Australia Institute of Sport)

UBC OKANAGAN

Téo Ardanaz (6-8 M, Tsawwassen-École Gabrielle-Roy), Noah Campbell (6-3 LS, Edmonton-Harry Ainlay), Jacob Dewolff (6-5 M, Langley Fundamental), Brennan Goski (6-2 LS, Moose Jaw (Sask.)-Riverview Collegiate, Regina), Ryder Kehler (6-0 L, Regina-Dr. Martin LeBoldus Catholic), Caleb Konrad (6-3 S, Abbotsford-MEI-Douglas College), Denham O-Reilly (6-2 S, Langley Fundamental, VIU), Cameron Vanderveen (6-5 OH, Abbotsford Christian), Johnson Yi (6-6 M, Vancouver-Eric Hamber, Douglas College)

OUA

MCMASTER

Pearson Stiller (6-3 S, Surrey, Hamilton-Redeemer University College)

YORK

Daniel Everton (6-5 S, Penticton)

North Vancouver’s Markus Bratsberg (left) will stay close to home to begin his collegiate career this fall, as the Argyle Pipers’ standout joins the Capilano University Blues. (Photo by Howard Tsumura property of VarsityLetters.ca)

CCAA

PAC WEST

CAMOSUN

Aidan Chishlom (6-5 RS, St. Andrews, Man.), Jack Harrision (6-0 L, St. Andrews, Man.), Lucas Hinger (6-2 LS Okotoks (Alta.)-Holy Trinity), Carter Karpenko (5-10 S/L, Prince George-Duchess Park), Bryden Mandy (5-10 LS/RS,Victoria-Royal Bay)

CAPILANO

Ty Baskin (6-4 S, Kelowna-Rutland), Markus Bratsberg (6-0 LS, North Vancouver-Argyle), Kyle Buhrig (6-2 S/OH, Surrey-Elgin Park), Adam Kartush (5-10 S/L, North Vancouver-Argyle), Kyle Monaghan (5-10, OH, Vancouver-Windermere), Jenson Yuen (5-9 S/L, Vancouver-David Thompson)

COLLEGE OF THE ROCKIES

Mark Armstrong (6-3 S, Creston-Prince Charles), Caleb Peters (6-4 OH, Cranbrook-Mt. Baker), Quinn Grist (6-1 OH, Cranbrook-Mt. Baker), Hudson Goertz (6-2 OH, Prince Albert (Sask)-St. Mary’s, Reece Wilson (5-11 LS, Brandon-Neelin), Tim Kelly (6-4 OH, Lethbridge-Catholic Central), Keaton Woods (6-4 M, Penticton), Robert Farnezi da Silva (6-4 OH, Suzano, Brazil-Centro Educacional ETIP), Gustavo Bertoli (6-4 OH, Brazil, Santo Andre-Campos Salles)

COLUMBIA BIBLE COLLEGE

Calvin Wiens (6-3 M, Edmonton-McNally), Stephen Halas (6-5 M, Maple Ridge), Matthew Penner (6-3 OH/S, Richmond Christian), Trevor Koch (6-2 OH, Langley Christian), Jakob Boschmann (6-0 OH, Grand Forks)

DOUGLAS

Malachi McMullin (6-0 S, Surrey-Earl Marriott), Max Haronga (6-5 OH, Vancouver-Magee), Rajan Gill (6-4 MB, Vancouver-Sir Winston Churchill)

Elgin Park Oracas’ Andy Barerro (right) heads from Surrey to Abbotsford to join the Fraser Valley Cascades this fall. (Photo by Howard Tsumura property of Varsity Letters.ca)

FRASER VALLEY

Andres Barrero (6-4 M, Surrey-Elgin Park), Bobby Blaskovitz (6-2 S, Kelowna-Mount Boucherie, Douglas), Ethan Lapointe 5-9 Outside (5-9 OH, Abbotsford-Yale), Jackson Obst (6-4 M, Kelowna), Elijah St-Germain (5-7 L, North Delta-Seaquam), Shubdeep Wander (6-2 OH, Mission)

VANCOUVER ISLAND

Cameron Hayes (6-5 M, Victoria-Oak Bay), Thomas Wright (6-1 LS, Nanaimo-Dover Bay), Ty Dvorack (6-1 S, Calgary-Western Canada) , Sam Harder (6-6 LS, Nanaimo District), Daniel Mascarenhas (6-8 M, Belo Horizonte, Minas Gerai, (Brazil))

ACAA

BRIERCREST

Caleb Schnitzer (5-11 S, Langley Christian)

KING’S

Mitchell Wiens (6-2, Abbotsford-MEI)

RED DEER

Cody Boulding (6-5 M/O, Prince George-Duchess Park)

OCAA

REDEEMER

Matthias Dahl (6-2 S, Langley Christian), Jeremiah Macadam (6-5 S/M, Langley Christian)

WRESTLING

WOMEN

NCAA

SIMON FRASER

Serena Woldring (5-8, Vancouver-Notre Dame)

CANADA WEST

FRASER VALLEY 

Calista Espinosa (47 kg, Vancouver-St. Patrick’s), Hannah Tuplin (55 kg, Chemainus), Amber Wiebe (51 kg, Morden (Man.) Collegiate, Regina (U Sports))

(We put the call out in May for submissions for the 13th annual B.C. Recruits List, but if you didn’t know and would like to see an update made, email us at howardtsumura@gmail.com with all of the information: Name, sport, high school, university, position and height. All are required.)

If you’re reading this story or viewing these photos on any other website other than one belonging to a university athletic department, it has been taken without appropriate permission. In these challenging times, true journalism will survive only through your dedicated support and loyalty. VarsityLetters.ca and all of its exclusive content has been created to serve B.C.’s high school and university sports community with hard work, integrity and respect. Feel free to drop us a line any time at howardtsumura@gmail.com.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *